Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká rozvojová zahraniční pomoc je v tuniských regionech vidět

 

(Archivní článek, platnost skončena 22.09.2014.)

Česká rozvojová zahraniční pomoc již druhým rokem směřuje na podporu sociálně slabých skupin obyvatelstva, především matek vychovávajících své děti bez rodinného a materiálního zázemí. Problematika svobodných matek je v Tunisku stále ožehavým tématem.

Česká rozvojová zahraniční pomoc již druhým rokem směřuje na podporu sociálně slabých skupin obyvatelstva, kterými jsou mimo jiné matky vychovávající své děti bez rodinného a materiálního zázemí. Problematika svobodných matek je v Tunisku stále ožehavým tématem. Těhotná žena, kterou opustil partner, je vyčleněna se svými potomky ze společnosti a o co víc, rovněž ze své rodiny. Ta jediná ji může finančně a materiálně zabezpečit, neboť sociální podpora státu v takových případech neexistuje.

Z toho důvodu se ČR rozhodla ve spolupráci s nevládní organizací Association de la Coopération en Tunisie (ACT) distribuovat finanční pomoc do hlavního města Tunisu a odlehlých tuniských regionů. V září 2012 proběhl monitoring běžících projektů ve městech Gabes (vzdálenost od Tunisu 380 km), Medenine (vzdálenost od Tunisu 470 km), Zarzis (vzdálenost od Tunisu 537 km), Gafsa (vzdálenost od Tunisu 365 km) a na ostrově Djerba (vzdálenost od Tunisu 500 km).

Česká finanční pomoc přispívá svobodným matkám k založení vlastní živnosti, prostřednictvím které je matka schopna uživit sebe a své děti. Vzhledem k tomu, že ženy pocházejí z velmi chudého prostředí, početných rodin a jsou často negramotné, založení vlastní živnosti jim mimo jiné dává šanci na první vzdělání se v určité oboru (např. řemeslná výroba, zemědělství, obchod). Díky podporovaným projektům dochází k znatelnému rozvoji osobnosti svobodných matek, což je pozitivně přijímáno okolím. Postupně tak dochází k jejich začlenění do společnosti a rodin s nadějí, že jejich dětem bude umožněno vzdělání a dostane se jim lepší budoucnosti.

Zářijový monitoring výrazně přispěl k identifikaci potřeb tuniských regionů a místních občanských organizací, které projekty pro svobodné matky administrují a často souběžně poskytují 24 hodinovou péči odloženým dětem. Palčivým problémem je nedostatečné technické a materiální zázemí organizací ve městěch Gabes, Medenine, Gafsa – chybí finance na nákup klimatizací, větráků, praček, osobních automobilů, kojenecké a dětské výživy, dětských plen a ošacení.

FOTOGALERIE

ABLMM

.