Česká rozvojová zahraniční pomoc je v tuniských regionech vidět
21.09.2012 / 15:08
Česká rozvojová zahraniční pomoc již druhým rokem směřuje na podporu sociálně slabých skupin obyvatelstva, především matek vychovávajících své děti bez rodinného a materiálního zázemí. Problematika svobodných matek je v Tunisku stále ožehavým tématem.
Česká rozvojová zahraniční pomoc již druhým rokem směřuje na podporu sociálně slabých skupin obyvatelstva, především matek vychovávajících své děti bez rodinného a materiálního zázemí. Problematika svobodných matek je v Tunisku stále ožehavým tématem. Těhotná žena, kterou opustil partner, je vyčleněna se svými potomky ze společnosti a, co víc, rovněž ze své rodiny. Ta jediná ji může finančně a materiálně zabezpečit, neboť sociální podpora státu v takových případech neexistuje.
Z toho důvodu se ČR rozhodla ve spolupráci s nevládní organizací Association de la Coopération en Tunisie (ACT) distribuovat finanční pomoc desítkám takovýchto rodin jak v hlavním městě, tak v odlehlých regionech. V září 2012 proběhl monitoring běžících projektů ve městech Gabes, Medenine, Zarzis, Gafsa a na ostrově Djerba.
Česká finanční pomoc přispívá svobodným matkám k založení vlastní živnosti, jejímž prostřednictvím je matka schopna uživit sebe a své děti. Vzhledem k tomu, že ženy pocházejí z velmi chudého prostředí, z početných rodin a jsou často negramotné, založení vlastní živnosti jim dává mimo jiné šanci na první vzdělání v určité oboru (např. řemeslná výroba, zemědělství, obchod). Díky projektům dochází ke znatelnému rozvoji osobnosti svobodných matek, což je pozitivně přijímáno jejich okolím. Postupně tak dochází k jejich začlenění do rodiny a společnosti s nadějí, že jejich dětem bude umožněno vzdělání a dostane se jim lepší budoucnosti.
Zářijový monitoring výrazně přispěl k identifikaci potřeb tuniských regionů a místních občanských organizací, které projekty pro svobodné matky spravují a často souběžně poskytují 24 hodinovou péči odloženým dětem. Palčivým problémem je nedostatečné technické a materiální zázemí organizací v odlehlých regionech Gabes, Medenine, Gafsa a dalších – chybí finanční zdroje na nákup klimatizací, větráků, praček, osobních automobilů, kojenecké a dětské výživy, dětských plen a ošacení.
