Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika rozšiřuje populaci „Převaláků“ v Mongolsku

 

Stejně jako v minulém roce v červnu byl v červenci 2012 úspěšně realizován převoz čtyř koní Převalského z České republiky do Mongolska jako mimořádný dar našim mongolským přátelům. Tato náročná akce byla kofinancována z prostředků určených na českou rozvojovou spolupráci.

Dne 17.07.2012 přistálo na letišti Bulgan v provincii Chovd armádní letadlo České republiky se čtyřmi koňmi Převalského na palubě. Klisny Anežka, Spela, Greta a Xara vyběhly zdravé do mongolské přírody v chráněné krajinné oblasti Gobi B v časných ranních hodinách 18.07.2012, a to po cca 38 hodinách, které strávily v transportních bednách. Převozu se nevyhl problém s nákladním autem, který si vyžádal více než hodinu opravy.

Převoz koní Převalského byl vloni i letos spolufinancován z českých vládních prostředků, a to v rámci projektu „Záchrana ohrožených druhů mongolské fauny (koně Převalského) v chráněných územích západního Mongolska v kontextu sociálně ekonomického rozvoje“, který implementuje Zoo Praha. Místním partnerem českého realizátora je ITG Mongolia.

Historie „Převaláků“ v České republice sahá již do r. 1921, kdy byli přivezeni na školní statek v Netlukách; od r. 1932 se již nacházeli v pražské zoologické zahradě. Po skončení druhé světové války představovala pražská zoo s Mnichovem jedinou zahradu, kde přežilo chovné stádo, a Praha se tak stala místem s nejdelší nepřetržitou historií chovu. V r. 1959 pražská zoo svolala 1. mezinárodní seminář na záchranu koně Převalského a byla pověřena vedením jeho mezinárodní plemenné knihy. V Mongolsku našlo domov již několik koní Převalského z pražské zoo – v r. 1998 dvě klisny a jeden hřebec v Gobi B, v r. 2000 klisna v Chustajn Nurú, v r. 2011 tři klisny a jeden hřebec v Chomin tal a v r. 2012 čtyři klisny v Tachin tal (Gobi B). Význam České republiky na celosvětové populaci tohoto vzácného divokého koně lze demonstrovat i na skutečnosti, že většina koní žijících ve volné přírodě Mongolska a Číny má alespoň jednoho pražského předka.

Článek v The Mongol Messenger.

http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/media_a_prezentace_zu/medialni_vystupy_zu/x2012/cesky_transport_kone_prevalskeho_do.html

galerie

.