Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Slavnostní ukončení rozvojového projektu "Hargia"

 

Dne 5. prosince 2012 proběhlo slavnostní ukončení českého rozvojového projektu „Průzkum znečištění a návrh sanace v průmyslovém areálu Hargia v Ulánbátaru“ zaměřeného na odstranění ekologických zátěží dle evropských norem a standardů.

Rozvojový projekt financovaný z prostředků české vlády realizovala v letech 2010-2012 společnost Dekonta, a.s. (www.dekonta.cz) s celkovým rozpočtem více než 1 mil. USD.

Slavnostnímu předání projektu uspořádanému v areálu Předčističky (dříve Hargia) byla za českou stranu přítomna velvyslankyně I. Grollová, ředitel firmy Dekonta K. Petrželka, ředitel České rozvojové agentury M. Pastvinský a další čeští zástupci a experti. Za stranu příjemce se zúčastnil hlavní manažer Magistrátu hl. m. Ulánbátar Badral, ŘO odpadového managementu Magistrátu Baatarcogt, tajemnice Národní rady pro chemické látky Jargalsaikhan, ZŘ Předčističky Khulan a další specialisté.

Samotný rozvojový projekt byl zaměřen na zpracování rizikové analýzy kalů produkovaných koželužnami v rámci průmyslového areálu Hargia, vyhotovení návrhu technického provedení sanačního procesu a na finální odvoz kalů a kontaminovaných zemin a jejich bezpečné uložení na vybrané skládce Morin davá nacházející se nedaleko za metropolí.

Projekt představoval pro Mongolsko pilotní představení všech procesů nutných k vyřešení obdobných ekologických problémů způsobem co maximálně nejšetrnějším k životnímu prostředí. Kontaminované kaly (mj. karcinogenní šestimocný chrom) totiž byly desítky let pouze ukládány na otevřené skládce v samotnému areálu, čímž přímo ohrožovaly zdraví nejen pracovníků průmyslového areálu, ale i obyvatel okolních domů.

Mediální výstupy lze nalézt na:

http://ubpost.mongolnews.mn/?p=2088

http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/media_a_prezentace_zu/medialni_vystupy_zu/x2012/slavnostni_ukonceni_rozvojoveho_projektu.html

galerie

.