Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Utopie 3
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

A modří už vědí, že Češi spíš opravují, než střílejí

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.08.2014.)

Hospodářské noviny 19.8.2009, autor: Lucie Beranová. Rozhovor s Filipem Moravcem, členem rekonstrukčního týmu.

„V souvislosti s volbami se nám zatím nic špatného nestalo,“ říká Filip Moravec, působící v zemi půl roku jako civilní expert českého Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru, který v oblasti staví školy a pomáhá zemědělcům. I původně relativně klidná provincie se kvůli blízkosti Kábulu ale stává terčem útoků Tálibánu. Misi střeží 275 vojáků.

* HN: Jak reaguje průměrný Afghánec, když vidí českou vlajku? Tuší vojáky, nebo naopak humanitární pomoc?

Lidé si na nás už zvykli. Je to i tím, že Lógar je poměrně malá provincie a ne do všech částí se dostaneme. Ale tam, kde působíme, už Afghánci vědí, že přijíždíme něco opravit či postavit, takže se většinou setkáváme s příznivou reakcí.

* HN: Stalo se někdy, že by vás třeba sami varovali před hrozícím útokem Tálibánu?

Samozřejmě i tady dochází k útokům na vojenské cíle, byť naštěstí stále nejsou tak úspěšná jako v jiných provinciích. Nevím o tom, že by někoho z nás přímo před útokem varovali, ale obecně v Lógaru se to mezi lidmi stává poměrně často. Ti Afghánci, s nimiž spolupracujeme, se učí nás vnímat jako partnery, a to se, myslím, daří. Oni jsou z podstaty velmi přátelský národ.

* HN: Za jakých podmínek se odvažujete „ven“? Zažili jste v Lógaru před volbami nějaké útoky radikálů?

Naši vojáci v Lógaru se bojových akcí neúčastní a skutečně jsme se zatím s Tálibánem do kontaktu naštěstí nedostali. Situace v našem okolí je zatím poměrně klidná a proti normálu se nic nemění, stejně jako běžná opatření, která platí na základně. Mimo základnu se my, civilisté, dostaneme jenom v doprovodu českých vojáků. Každý výjezd se pečlivě plánuje a většinou se ho účastní zhruba 25 vojáků a třeba dva až tři členové civilního týmu. Samozřejmě nikdy předem neříkáme, kam jedeme, ale snažíme se projekty kontrolovat v takových intervalech, aby byla zajištěna kvalita staveb či rekonstrukcí. Naštěstí jsme zatím neměli žádný vážný problém co do bezpečnosti.

* HN: Češi údajně také učili afghánské ženy volit. Jak to vypadalo?

Cílem bylo popsat jim, jak volby probíhají, proč by se jich měly účastnit a zevrubně je seznámit s volebním zákonem. Vzhledem k počtu účastnic to více než běžné školení připomínalo spíš hromadnou přednášku. Podle ohlasů, které z ministerstva máme, byla akce úspěšná. Nevíme samozřejmě, kolik žen díky nám půjde k volbám, ale jisté je, že projevily většinou zájem o nějakou formu pokračování.

* HN: USA posílají do Afghánistánu posílené jednotky, je to už ve východní provincii vidět?

Tady v Lógaru americké jednotky na jaře skutečně posílily, v samotné provincii tak hodně přibylo oblastí, v nichž nějaká vojska vůbec působí. Sám ale neznám odpověď na to, zda posílení počtu vojáků může situaci vyřešit.  ***

.