Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x20140615_182011
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

HRHDIFF 2014

 

Česká republika podporuje Human Rights, Human Dignity International Film Festival v Rangúnu

Další významnou kulturně-„transformační“ aktivitou českého velvyslanectví v Rangúnu byla podpora  2. ročníku mezinárodního festivalu Human Rights, Human Dignity International Film Festival (HRHDIFF) konaného 15.-19.6.2014 v Rangúnu (v návaznosti na podporu 1. ročníku). HRHDIFF se v tomto roce věnoval propagaci dialogu ve společnosti využitím schopnosti filmu vytvořit prostor pro podporu lidských práv. Na festivalu, který byl zaměřen na filmy ze zemí ASEAN, bylo představeno 67 filmů, z toho 32 z Myanmaru/Barmy.

Z prostředků Programu transformační spolupráce České republiky (TRANS) byla zajištěna účast ředitelky festivalu Jeden svět Hany Kulhánkové v porotě festivalu HRHDIFF a jedna z hlavních cen festivalu – Cena Knihovny Václava Havla.

2. ročník HRHDIFF inspirovaný festivalem Jeden svět a dalšími lidskoprávními festivaly dokumentárního filmu, který podpořil také ZÚ USA, ZÚ CA, ZÚ GB, ZÚ FR, British Council a další sponzoři, včetně festivalu Jeden svět, se setkal i v roce 2014 s mimořádným ohlasem a aktivní účast ČR na několika úrovních je účelnou propagací ČR a zároveň potvrzením lidskoprávní dimenze transformační politiky ČR.

Cenu Václava Havla, kterou předal vedoucí českého velvyslanectví v Rangúnu, získal film o problému neoprávněné konfiskace půdy v Myanmaru/Barmě „This Land is Our Land“ od Sai Kong Kham/a (film získal rovněž cenu Aung San Suu Kyi). 

Filmy z festivalu jsou následně tradičně promítány na dalších místech 13 v Myanmaru/Barmě, včetně v etnických oblastech.

galerie

HRHDIFF 2014

.