Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

HRHDIFF 2014

 

Česká republika podporuje Human Rights, Human Dignity International Film Festival v Rangúnu

Další významnou kulturně-„transformační“ aktivitou českého velvyslanectví v Rangúnu byla podpora  2. ročníku mezinárodního festivalu Human Rights, Human Dignity International Film Festival (HRHDIFF) konaného 15.-19.6.2014 v Rangúnu (v návaznosti na podporu 1. ročníku). HRHDIFF se v tomto roce věnoval propagaci dialogu ve společnosti využitím schopnosti filmu vytvořit prostor pro podporu lidských práv. Na festivalu, který byl zaměřen na filmy ze zemí ASEAN, bylo představeno 67 filmů, z toho 32 z Myanmaru/Barmy.

Z prostředků Programu transformační spolupráce České republiky (TRANS) byla zajištěna účast ředitelky festivalu Jeden svět Hany Kulhánkové v porotě festivalu HRHDIFF a jedna z hlavních cen festivalu – Cena Knihovny Václava Havla.

2. ročník HRHDIFF inspirovaný festivalem Jeden svět a dalšími lidskoprávními festivaly dokumentárního filmu, který podpořil také ZÚ USA, ZÚ CA, ZÚ GB, ZÚ FR, British Council a další sponzoři, včetně festivalu Jeden svět, se setkal i v roce 2014 s mimořádným ohlasem a aktivní účast ČR na několika úrovních je účelnou propagací ČR a zároveň potvrzením lidskoprávní dimenze transformační politiky ČR.

Cenu Václava Havla, kterou předal vedoucí českého velvyslanectví v Rangúnu, získal film o problému neoprávněné konfiskace půdy v Myanmaru/Barmě „This Land is Our Land“ od Sai Kong Kham/a (film získal rovněž cenu Aung San Suu Kyi). 

Filmy z festivalu jsou následně tradičně promítány na dalších místech 13 v Myanmaru/Barmě, včetně v etnických oblastech.

galerie

HRHDIFF 2014

.