Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Arménii navštívila delegace Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.10.2013.)

Poslanci se svými protějšky, zástupci vlády i občanské společnosti projednali možnosti další spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí.

Delegace výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vedená místopředsedkyní Kateřinou Konečnou a tvořená poslanci Václavem Menclem, Ladislavem Šinclem a Josefem Novotným st., vykonala ve dnech 26. – 29. 11. 2012 návštěvu Arménské republiky.

Delegace během svého pobytu jednala s partnerským výborem pro zemědělství a životní prostředí. S předsedou  Martunem Grigoryanem, místopředsedy a dalšími členy výboru byly projednávány otázky legislativy v oblasti životního prostředí, vztahů mezi parlamenty a exekutivou a vztahů s nevládními organizacemi a iniciativami. Delegace se také zúčastnila výjezdního zasedání výboru v Abaranu.

S politikou arménské vlády v oblasti životního prostředí a ochrany přírody delegaci seznámil ministr životního prostředí Aram Harutyunyan. Diskuse se týkala především zřizování a činnosti státních rezervací, národních parků a chráněných území. Arménská strana projevila zájem o české zkušenosti ze zalesňování a spolupráci s českými akademickými a vědeckými pracovišti.

Problematice ochrany životního prostředí v hlavním městě byla věnována schůzka s náměstkem primátora Jerevanu Kamo Areyanem. Česká strana nabídla zkušenosti a české technologie v oblasti městské hromadné dopravy, zpracování a likvidace komunálních odpadů a vodního hospodářství.

S názory občanské společnosti a ekologických iniciativ seznámila české poslance bývalá ministryně životního prostředí Karine Danielyan, předsedkyně nevládní organizace Asociace pro udržitelný lidský rozvoj.

Ředitel Národního parku Dilijan Ashot Davtyan představil delegaci praxi při zpřístupňování národního parku veřejnosti a ochranu přísně chráněných druhů rostlin a živočichů v národním parku. Poslanci rovněž navštívili ekologické centrum Zikatar, v němž arménské ministerstvo životního prostředí školí pracovníky ochrany přírody, jedná s nevládními organizacemi a připravuje budoucí koncepce ochrany chráněných území včetně spolupráce se zahraničními partnery.

Poslanci se dohodli pokračovat ve spolupráci, výměně zkušeností a přípravě případných společných projektů v České republice v průběhu příštího roku.

.