Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Rozvojový projekt ČR ve škole pro nevidomé děti

 

(Archivní článek, platnost skončena 10.10.2014.)

Škola pro nevidomé děti v Jerevanu převzala počátkem září 2013 učebnu - kuchyňku, jejíž vybudování financovala Česká republika. Věříme, že nové návyky, které děti v učebně získají, jim pomohou prožívat samostatný a plnohodnotný život.

Počátkem září 2013 byl dokončen rozvojový projekt "Rozvoj životních návyků zrakově postižených dětí prostřednictvím výuky vaření", který zastupitelský úřad v Jerevanu v rámci tzv. malých lokálních projektů rozvojové pomoci České republiky realizoval společně s Global Youth Union Foundation, nevládní a neziskovou organizací z Arménie.

Nápad byl jednoduchý - zřídit ve speciální škole pro nevidomé a slabozraké (s níž velvyslanectví a GYUF spolupracovalo již v loňském roce, kdy byla vybavena první audio knihovna v Arménii) učebnu, v níž by se žáci školy mohli učit vařit. Asi málokoho ze zdravých lidí napadne, jak obtížné je obejít se v kuchyni bez zraku a kolik nebezpečí v sobě kuchyně skrývá. To také bývá důvodem, proč jsou děti ve svých rodinách (přinejmenším arménských) většinou odkázány na vlastní pokoj nebo kout v obývacím pokoji, kde jsou v bezpečí. V bezpečí, ovšem odkázány na pomoc druhých. A co když pomoc druhých, rodičů či sourozenců, náhle nepřijde? Proto je dobré, když se o sebe nevidomý dokáže postarat.

Byli jsme šokováni, že taková učebna nejen ve speciální jerevanské škole, ale vůbec v žádné arménské škole zatím nebyla. Nyní už je (dodali jsme nábytek, spotřebiče, zařízení a vybavení, to vše za 150.000 Kč, GYUF a škola se podílely také částkou blížící se 50.000 korun) a hodiny vaření začínají nabírat obrátky. GYUF společně s odborníky z arménského ministerstva školství připravil nejen metodiku výuky, ale i příručku/doporučení pro rodiče, jak by měli se svými dětmi nově nabyté zkušenosti rozvíjet i doma.

Učebna byla představena rodičům se začátkem školního roku. Vedoucí úřadu však v té době bohužel pobýval služebně v ČR a zahájení výuky se nemohl zúčastnit. Níže tedy naleznete fotografie z naší první návštěvy učebny zhruba o týden později. Děti na nich neuvidíte, kuchyň je přece jen nebezpečné místo a nechtěli jsme vyrušovat v době výuky. Výuka ale probíhá a účastní se jí všechny ročníky, od šestiletých po patnáctileté děti.

 

Fotografie (shora dolů):
1 - ředitel školy předvádí vedoucímu ZÚ vybavení učebny
2 - ředitel školy předvádí vybavení učebny, zády s fotoaparátem prezidentka GYUF
3 - vybavení učebny
4 - veškeré zařízení a jeho umístění musí být popsáno Braillovým písmem
5 - vybavení učebny
6 - kromě vlastní kuchyňky má učebna i společenskou/jídelní část, aby se děti učily i stolovat
7 - ředitel školy předvádí speciální nůž
8 - připomenutí účastníků projektu

 

.