Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České technologické dny v Milwaukee a mise do Chicaga (listopad 2012)

 

Ve dnech 13. a 14. listopadu 2012 se konaly České technologické dny v Milwaukee (stát Wisconsin). Jejich obsah a zaměření vycházely z dlouhodobé spolupráce ČVUT s Milwaukee School of Engineering a firmou Rockwell Automation. Hlavním organizátorem na americké straně byl pan V. Hermann, ředitel firmy HSP Inc., který již několik let přispívá k podpoře bilaterální spolupráce ve výzkumu a inovacích, a na české straně MZV, agentura CzechInvest a ČVUT.

V české delegaci byly zastoupeny jak vládní instituce (za MZV vrchní ředitel sekce ekonomické Ivan Jukl, zvláštní zmocněnec pro vědu a technologie Petr Kaiser, generální konzulka Dana Huňátová, zástupce velvyslance v USA Jaroslav Zajíček; za CzechInvest ředitel odboru vědy a výzkumu Jiří Krechl), tak významní výzkumníci z ČVUT v oblasti IT, robotiky a umělé inteligence (prof. Vladimír Mařík, prof. Olga Štěpánková a prof. Jan Šedivý), šéfové spin-off firem (CertiCon a HydroCon) a v neposlední řadě vedoucí inovativních firem (ROBOT SYSTEM Ostrava, FOTON, IMA Praha, Advanced Materials, VÚTS Liberec). Z US strany se akce zúčastnili zástupci velkých a menších podniků (Rockwell Automation, Oshkosh Corporation, bioMerieux, Inc.), bank a investorů (Export Import Bank, Spinnaker Venture Partners, Mason & Wells) a technologických inkubátorů (Gener8tor). kromě prezentací business plánů českých inovátorů byly součástí programu diskuse o perspektivách česko-americké spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Konaly se též interaktivní panely zaměřené na výměnu nejlepších zkušeností v komercionalizaci nových technologií (investice do malých firem a start-upů) a v podpoře spolupráce univerzit s průmyslem. Druhý den byl věnován návštěvám firem a center s inovativním potenciálem v regionu (mj. Badger Meter, která spolupracuje s českými vývojáři softwaru, Rapid Prototyping Consortium).

Po skončení programu v Milwaukee se česká delegace vydala do nedalekého Chicaga, kde navštívila Illinois Institute of Technology a prestižní technologický inkubátor „1871“. Návštěva byla zorganizována ve spolupráci s viceprezidentem IIT, D. Bakerem. P. Baker potvrdil, že jeho institut má zájem o ČR jako o „hub“ pro své budoucí aktivity ve střední Evropě. Děkan IIT School of Applied Technologies během setkání deklaroval zájem připravit program výměny studentů s ČVUT (s důrazem na výchovu k podnikání).

Celkem třídenní cesta české delegace do Milwaukee a Chicaga přinesla konkrétní výsledky: otevřela diskusi o ustavení neformální skupiny, v níž by za českou stranu byli zastoupeni zástupci inovativní komunity a za US stranu rizikoví investoři (případně zástupci technologických parků), byla podpořena výměna studentů mezi univerzitami a neposlední řadě přítomné české firmy zahájily jednání o uplatnění svých technologií v USA.

přílohy

Milwaukee - proposed agenda October 29 66 kB pdf (Acrobat dokument) 29.10.2012

.