Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Schůzka zástupce izraelského velvyslanectví se zvláštním zmocněncem pro vědu a technologie

 

Dne 29. listopadu 2013 se Petr Kaiser, zvláštní zmocněnec pro vědu a technologie MZV ČR, sešel s Saharem Shelefem, Radou Velvyslanectví Státu Izrael, aby vzájemně prodiskutovali aktuální pozici česko-izraelské spolupráce ve vědě a výzkumu a její možný potenciál do budoucna. Cílem schůzky bylo též informovat Shahara Shelefa o proběhlém semináři „Supporting Innovative Business and International Cooperation“, který se uskutečnil v Černínském paláci 14. listopadu se zástupci zemí OECD a BRICS.

Byla zdůrazněna role MZV, jež spočívá především v navazování kontaktů a zajišťování podpory spolupráce mezi vládním, akademickým a soukromým sektorem a zahraničními institucemi. V rámci české VaVaI je však nutné zdůraznit roli dalších institucí, které jsou za tuto oblast zodpovědné, především MŠMT, CzechInvest či Technologická agentura ČR. V souvislosti s česko-izraelskou vědeckou spoluprací byl zmíněn např. projekt EUREKA CZ či program Delta TAČR, jež se soustředí na země mimo Evropskou unii a jež by měl spustit svou první výzvu pro podávání návrhů na jaře 2014.

Dohoda o vzájemné česko-izraelské spolupráci byla podepsána již v roce 2008, obě strany se však shodly, že její implementace neprobíhá zcela bez problémů, především kvůli různým kritériím a přístupům na obou stranách. Přesto se ale v oblasti vědecko-výzkumné spolupráce nalézá významný potenciál, je proto potřeba tuto spolupráci dále podpořit a najít společnou cestu, jak v ní dále pokračovat.

Shahar Shelef potvrdil, že jak Izrael, tak Česká republika, mají hodně co nabídnout a že obě země byly vždy dobrými spojenci, jak ve sféře politické, tak ekonomické či vědecké. V minulosti již byla uzavřena řada vzájemných dohod, proto by izraelská i česká strana ráda na tuto tradici navázala a rozsah spolupráce dále rozšířila.

.