Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout na semináři pro zastupitelské úřady zemí OECD
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Seminář „Supporting Innovative Business and International Coopearation“ pro zástupce zemí OECD a BRICS

 

(Archivní článek, platnost skončena 04.12.2014.)

Dne 14. listopadu 2013 se v Černínském paláci uskutečnil workshop s názvem „Supporting Innovative Business and International Cooperation“, na kterém vystoupili ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout, předsedkyně Technologické agentury ČR Rut Bízková, generální ředitel CzechInvest Marian Piecha či zvláštní zmocněnec pro vědu a technologie MZV ČR Petr Kaiser. Velvyslanci a diplomatičtí zástupci zemí OECD a BRICS byli informováni o současných cílech a projektech týkajících se mezinárodní spolupráce v oblasti inovativního podnikání.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje podporu zahraniční spolupráce v rámci aplikovaného výzkumu a technologií za prioritní součást ekonomické diplomacie. Komercionalizace nových technologií a přenos inovací z vědeckého do soukromého sektoru a jejich přeměna v produkty na globálních trzích však stále představuje výzvu. V České republice jsou do aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací investovány nemalé prostředky. Je zřejmé, že tyto investice přinesou ekonomický užitek jedině tehdy, když nové technologie vyvinuté českými týmy vstoupí na trh, a to nejen domácí, ale též světový. Komercionalizace nových technologií v České republice však zatím nedosahuje úrovně nejvyspělejších zemí a vyžaduje kvalitnější přenos informací a nejlepších zkušeností ze zahraničí.

Vládní instituce proto přicházejí s novými programy podpory komerčního využití aplikovaného výzkumu a inovací. Kooperace MZV s TA ČR a CzechInvest v dané oblasti je integrální součástí partnerství diplomatické služby s odpovědnými resorty a vládními institucemi v asistenci českým vědcům a vývojářům při navazování a rozvíjení nadnárodních vazeb, jež mají přinášet konkrétní ekonomické benefity.

Na semináři byly představeny nové přístupy MZV ČR a partnerských institucí k podpoře českých inovativních firem při navazování mezinárodní spolupráce. Přítomní zástupci velvyslanectví zemí OECD a BRICS byli dále informováni o konkrétních projektech české diplomacie, včetně Českých technologických dnů či pilotního projektu „Inovace“ pomáhajícího českým inovativním firmám expandovat na zahraniční trhy. Zároveň byla diplomatům prezentována činnost Technologické agentury ČR a její nový program DELTA, zaměřený na rozvoj bilaterální spolupráce, a aktivity agentury CzechInvest, včetně nových pobídek pro investice do vědy a výzkumu v ČR.

přílohy

Opening_speech_Minister_of_Foreign_Affairs 142 kB pdf (Acrobat dokument) 9.12.2013

MFA_International_cooperation_in_RandD 280 kB pdf (Acrobat dokument) 5.12.2013

TACR_Delta_prezentation 839 kB pdf (Acrobat dokument) 5.12.2013

CzechInvest_prezentation 813 kB pdf (Acrobat dokument) 5.12.2013

.