Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva delegace alžírského ministerstva kultury v Praze

 

Ve dnech 17. až 22. června 2013 navštívila delegace Ministerstva kultury Alžírska pod vedením Mourada Boutefliky, ředitele konzervace a restaurace národního dědictví, Českou republiku. Účelem návštěvy bylo jednání o spolupráci v oblasti archeologie a muzejnictví a budování vztahů mezi národními knihovnami obou zemí. Spolupráci v obou oblastech by měl do budoucna zastřešit podpis memoranda. Během oficiální návštěvy Ministerstva kultury ČR byla delegace přijata prvním 1. náměstkem Františkem Mikešem.

Delegace byla pozvána k prohlídce restaurátorských dílen a depozitářů v Terezíně, kde proběhla prezentace Historického muzea zaměřená na oblast digitalizace a uchovávání sbírkových předmětů. Po návratu následovala prohlídka Historické budovy a Nové budovy Národního muzea s výkladem a se vstupem do právě probíhající výstavy „Monarchie“. Tématem jednání s ředitelem Národního muzea ČR Michalem Lukešem byly metody spolupráce a definování jejich okruhů, a to zejména v oblasti archeologie, konzervace, restaurování, péče o sbírky a výstavnictví.

Alžírští hosté navštívili také Národní knihovnu, kde proběhla prezentace s ukázkou arabských rukopisů z fondů. Členové delegace byli přijati generálním ředitelem Národní knihovny Tomášem Böhmem.

Alžírská delegace si prohlédla i depozitář Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích a seznámila se s tamějšími metodami muzejní praxe. Delegace navštívila také Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Během oficiální návštěvy Ministerstva kultury ČR byla delegace přijata prvním 1. náměstkem ministryně kultury JUDr. Františkem Mikešem, s nímž projednávala možnosti prohloubení kulturních vztahů mezi ČR a Alžírskem. Závěrem alžírští hosté navštívili za odborného doprovodu lokalitu Stradonice, Informační centrum keltské kultury na Zámku Nižbor a Hrad Karlštejn.

Spolupráci České republiky a Alžírska zastřešuje Dohoda o kulturní spolupráci z roku 1964.

.