Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Předání daru Národní knihovně Alžírska k 50. výročí navázání vzájemných diplomatických styků

 

(Archivní článek, platnost skončena 04.06.2014.)

U příležitosti padesátého výročí navázání českých (československých) diplomatických styků s Alžírskem a padesátiletého výročí nezávislosti Alžírska předal Pavel Klucký , velvyslanec ČR, generálnímu tajemníkovi Národní knihovny v Alžíru Ahmedu Oussaditovi dar v podobě prvního vydání knihy Atlas krajiny ČR.

Slavnostní předání se uskutečnilo dne 30. května 2013 v 10 hodin v budově Národní knihovny v Alžíru. Akci za přítomnosti významných zástupců ministerstva zahraničních věcí a ministerstva kultury ADLR, včetně osobní představitelky ministryně kultury a generální sekretářky Dalily Djahdou a Mourada Boutefliky, příbuzného prezidenta Boutefliky, sledovali také pracovníci televize i tištěných médií. Knihu poskytlo Ministerstvo životního prostředí ČR a ve spolupráci s odborem veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Akce se uskutečnila v rámci dohody mezi oběma zeměmi o kulturní spolupráci z roku 1964. Podle této dohody obě země podporují výuku historie a geografie a usilují o rozšíření vzájemných znalostí na školách a kulturních institucí. Kromě toho se podílejí na usnadňování výměny uměleckých, vědeckých a vzdělávacích publikací, filmů, hudebních nahrávek včetně spolupráce v jiných oblastech.

Po slavnostním přijetí generálním tajemníkem Národní knihovny následoval slavnostní předávací akt. V konferenční místnosti byla prezentována otevřená kniha atlasu s textem věnování v uměleckém arabském fontu od autora Tahara Ouamane. Před jednotlivými příspěvky představil PK jednotlivé sekce atlasu. Posléze následovaly projevy generálního sekretáře knihovny a velvyslance ČR. Po nich vystoupila generální tajemníce MK ADLR Dalila Djahdou a následně pak svůj proslov přednesl Smaïl Laboudi.

Velvyslanec ČR v Alžíru Pavel Klucký ve svém projevu shrnul bilaterální reakci a poděkoval jak zástupcům ministerstev kultury a zahraničních věcí, tak velvyslanci Alžírska v ČR za vynikající spolupráci. Zdůraznil, že vzájemné vztahy se momentálně nacházejí na velmi dobré úrovni a zároveň zde existuje významný potenciál pro další rozvoj spolupráce. Alžírští zástupci jednomyslně kladně vyhodnotili alžírsko-české vztahy a poděkovali za předání daru.

Atlas krajiny ČR je zpracován na 332 stranách a obsahuje 1 137 číslovaných objektů. V nich je 906 mapových prvků a 767 nemapových prvků (grafy, tabulky, obrázky atd.). Atlas krajiny ČR získal několik významných českých i mezinárodních ocenění.


 

.