Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Environmentální projekty

 

České subjekty realizují nebo podporují na Filipínách několik projektů. Češi tak na Filipínách pomáhají nejmenším opičkám světa, zachraňují kriticky ohrožené exotické zoborožce či znovuobjevují zdánlivě vyhynulé savce. Tyto projekty napomáhají nejenom ochraně životního prostředí, ale jsou i skvělým přínosem do vzájemných vztahů naší země s Filipínami. Tři z nich jsou podporovány i v rámci rozvojové spolupráce MZV ČR (Tarsius, Cagayan de Oro a vládní stipendia).

S ohledem na výjimečnost a izolovanost filipínské přírody probíhá několik českých projektů, které se podílejí na ochraně místních ohrožených druhů. Jedná se především o:

  • Tarsius - projekt na ostrově Bohol na ochranu jednoho z nejmenších primátů světa poloopičky nártouna filipínského vede zooložka Dr. Milada Řeháková ve spolupráci s ochranářským centrem na Boholu. Projekt byl finančně podpořen i v rámci rozvojové pomoci MZV ČR v roce 2012;
  • Talarak - projekt na ostrově Negros na ochranu ohrožených druhů ptactva (zoborožci aj) veden v místě biologem Pavlem Hospodářským za podpory ZOO Liberec a ZOO Plzeň. Na projekt jdou i veřejné sbírky pořádané prostřednictvím liberecké organizace Faunus.
  • Ochrana ptáků na Filipínách - ZOO Praha - projekt na ostrově Negros. Pražská zoo spolupracuje se záchrannou stanicí na filipínském ostrově Negros, kam směřuje i část výnosu z prodeje vstupenek. ZOO Praha současně chová celou řadu filipínských druhů, nejen ptáků.

nártoun filipínský, Foto: Milada Řeháková, Projekt Tarsius

Mezinárodním projektem ve spolupráci institucí ČR, Rakouska a Filipín je projekt Ecoswitch:

  • ECOSWITCH Project - regionální partnerství, konzultace a tréninkový program zaměřený na změnu mikroklimatu prostřednictvím ekologizace průmyslové produkce v Manile a oblasti Calabarzon na Filipínách. Projekt je již druhou navazující částí, je financován z EuropeAid a lídr projektu VŠB-TU Ostrava na něm spolupracuje s rakouskými a filipínskými partnery

Projektem spadajícím do rezortu životního prostředí a hrazeným z rozpočtu MZV ČR je i malý lokální projekt:

  • Projekt protipovodňové ochrany na Cagayan de Oro - výstupem mapa povodňových rizik, protipovodňových opatření a mapa rozmístění varovných prvků.

Mezi úspěchy týmu Tarsius patří i:

  • Znovuobjevení vyhynulého hlodavce českými vědci - domněle vyhynulá velemyš dynagatská (Crateromys australis) byla objevena organizátory projektu Tarsius Miladou a Václavem Řehákovými po 37 letech od jejího prvního a posledního nálezu na filipínském ostrově Dinagat (publikace Živa 01/13). Velemyš dynagatská je IUCN řazena mezi kriticky ohrožené druhy.

Stipendia:

  • Česká republika současně začala v rámci projektů rozvojové spolupráce na školní rok 2014-15 nabízet i vysokoškolská stipendia filipínským studentům, kde jeden z možných studijních oborů je i "životní prostředí".
.