Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpis dohody o dlouhodobé spolupráci mezi Technickým muzeem v Brně a SINTEF

 

Dne 25. dubna 2013 podepsali zástupci Technického muzea v Brně a společností SINTEF (Stiftelsen for industriell og teknisk forsking) v prostorách ZÚ Oslo dohodu o dlouhodobé spolupráci mezi oběma institucemi.

Společnost SINTEF, která úzce spolupracuje s technickou univerzitou NTNU v Trondheimu, představuje jedno z největších vědeckých pracovišť v Norsku. Spolupráce s Technickým muzeem v Brně se datuje od roku 2010 a soustředí se na výzkum a vývoj tavících zařízení k výrobě speciálních odlitků z barevných a drahých kovů pro muzejní účely.

Slavnostního aktu se z české strany zúčastnili Vlastimil Vykydal, ředitel Technického muzea v Brně, Hana Grossmannová, garant projektu, Martin Mrázek, řešitel projektu a a za velvyslance jeho zástupce Jan Buben. Za norskou stranu byl přítomen garant projektu Freddy Syvertsen.

V současné době se obě instituce zabývají projektem technologií odstředivého lití horčíku ve speciální atmosféře, jejíž využití by bylo možné v rozšířené míře uplatnit v muzejnictví při tvorbě přesných kopií či chybějících částí exponátů. Spolupráce je financována prostřednictvím EEA/norských fondů.

podpis dohody TMB a SINTEF

Freddy Syvertsen, garant projektu SINTEF, Hana Grossmanová, garant projektu TMB, Vlastimil Vykydal, ředitel TMB, Martin Mrázek, řešitel projektu, Jan Buben, zástupce velvyslance ČR v Norsku.

galerie

Technické muzeum Brno a SINTEF

.