Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Transformace vládního systému podpory R & D

 

(Archivní článek, platnost skončena 17.05.2014.)

Na základě doporučení zprávy nezávislých expertů z listopadu 2011 (Jenkins Report) byla v květnu 2013 formálně zahájena transformace systému vládní podpory výzkumu a vývoje. Cílem revize systému vládní podpory R&D; v roce 2011 bylo posoudit efektivnost programů na podporu komerčního výzkumu a vývoje, vhodnost mixu a designu programů a možné nedostatky v jejich nabídce. Novou etapu v oblasti podpory R&D; slavnostně zahájili Gary Goodyear, ministr pro vědu a technologie, a John McDougall, prezident National Research Council.

Transformaci systému vládní podpory R&D začíná National Research Council (NRC), což je prioritní vládní výzkumná agentura založená v roce 1916. NRC má 4.300 zaměstnanců po celé Kanadě a tvoří ji zhruba 30 do jisté míry nezávislých výzkumých institucí a laboratoří. Mezi nejznámnější instituce NRC patří Biotechnology Research Institute (Montreal), National Institute for Nanotechnology (Edmonton), Institute for Biological Sciences (Ottawa), Institute for Aerospace Research (Ottawa). NRC se zaměří na provádění velkých výzkumných projektů za účasti privátního sektoru, přičemž obě strany budou sdílet náklady i rizika. Základní výzkum, který byl dosud jádrem činnosti NRC, bude hrát mnohem menší roli. Cílem vlády je větší využívání špičkových výzkumných zdrojů NRC (např. aerodynamické tunely, ledové nádrže, vysoce výkonné mikroskopy) kanadskými firmami, což by mělo pomoci zvrátit dlouhodobě zaostávající inovační výkonnost.  

Součástí transformace NRC je konsolidace rozličných činností do 12 výzkumných center provozovaných na komerční bázi a jejich zaměření na 5 klíčových oblastí výzkumu:

-        zdravotní péče
-        výrobní dodavatelský řetězec
-        obecní infrastruktura
-        bezpečnost
-        přírodní zdroje a životní prostředí

Kanadské firmy budou moci využívat laboratoře NRC i odborné znalosti jejich zaměstnanců. Zároveň budou privátní firmy a NRC sdílet náklady projektu i duševní vlastnictví výsledků výzkumu.

Sotva byla oficiálně zahájena transformace činnosti NRC, už se objevují první kritické hlasy z řad akademické sféry. Akademici varují, že namísto spolupráce si NRC a kanadské univerzity budou konkurovat při získávání lukrativních zakázek od privátního sektoru. Dalším terčem kritiky je oslabení role základního výzkumu.

Kanada se snaží najít správnou rovnováhu mezi základním a aplikovaným výzkumem a především urychlit komercializaci výsledků výzkumu. Podobný cíl rovněž sledují USA. Prezident Obama v rozpočtu na rok 2014 klade důraz na krátkodobé výsledky u výzkumu, který financuje americká vláda.

Transformací činnosti NRC se Kanada blíží modelu Germany’s Fraunhofer Institute (GFI), což je největší organizace pro aplikovaný výzkum v Evropě. GFI je finančně podporovaná německou vládou, ale zhruba 70 % jejích zdrojů zajišťují zakázky od privátních firem.       

.