Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

CEITEC Brno navázal spolupráci v Kanadě

 

Zástupci brněnského CEITEC (Středoevropský technologický institut) navštívili v prosinci 2012 Kanadu a jednali o možné spolupráci s řadou výzkumných a vládních institucí v Ottawě, Torontu a Montrealu.

Jednání byla zorganizována pod záštitou kanadské ambasády v Praze a české ambasády v Ottawě. Cílem mise brněnských vědců bylo navázání spolupráce v oblasti neurověd, onkologického a genomického výzkumu.

Kanadská mise byla zahájena v Ottawě řadou prezentací a navazujících jednání se zástupci Ministerstva zahraničí (DFAIT) a dalších vládních a veřejných institucí: např. National Research Council Canada, Canada Foundation for Innovation, Association of Universities &Colleges Canada, European Research Area – Canada (ERA-Can), Networks of Centres of Excellence of Canada, for Commercialization and Research.

V Torontu jednali brněnští vědci se zástupci výzkumných pracovišť Rotman Research Institute, Ontario Brain Institute, Kremblin Neuroscience Centre, Tanz Centre for Research in Neurodegenerative Diseases a navštívili MaRS Innovation, což je nezisková organizace pro komercializaci výzkumu v oblasti lékařských věd, informačních a komunikačních technologií (ICT), špičkového strojírenství a čistých technologií.

V Montrealu zástupci CEITEC navštívili a jednali s představiteli následujících výzkumných pracovišť: Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro), Genome Quebec Innovation Centre, The Research Institute of the McGill University Health Centre (RI-MUHC), Pharmagenomics Centre Université de Montréal, Institute for Research in Immunology and Cancer (IRIC). 

Mezi konkrétní výsledky mise patří dojednání spolupráce s Rotmanovým ústavem na přípravě mezigeneračního výzkumného projektu zdravotní prevence v novém oboru populačních neurověd. Další možnosti spolupráce se nabízejí s odborníky z Tanzova ústavu pro neurodegenerativní choroby v oblasti výzkumu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. S Université de Montreal se plánují společné projekty, které mohou ušetřit výdaje na léčbu rakoviny, chorob srdce a oběhového systému.    

.