Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Konference "Dvacet let samostatné české a slovenské diplomacie"

Kdy: 21.02.2013 , Kde: Černínský palác, Praha

Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a evropských záležitostí SR připomene 20. výročí rozdělení Československa konferencí „Dvacet let samostatné české a slovenské diplomacie“. Konference se uskuteční dne 21. února v Černínském paláci, někdejším sídle československé a nyní české diplomacie.

Program konference se zaměří nejen na téma dělení československé diplomacie, ale také spolupráce samostatných diplomacií usilujících o dosažení velmi blízkých cílů v následujících dvaceti letech. Zvláštní pozornost bude v této souvislosti věnována vstupu obou zemí do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Diskuse se přirozeně dotknou také prostoru, který se pro českou a slovenskou spolupráci v oblasti zahraničních vztahů otevírá do budoucna.

Konference nabídne osobní vzpomínky přímých účastníků tehdejších událostí, včetně někdejších československých diplomatů, z nichž se úderem půlnoci z 31. prosince 1992 na 1. ledna 1993 stali diplomaté čeští a slovenští. Nebude chybět ani perspektiva zahraničních hostů, kteří rozdělení Československa a spolupráci samostatných států sledovali a sledují zvenčí.

Na konferenci vystoupí spolu s oběma současnými ministry Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Lajčákem také bývalí ministři zahraničí Pavol Demeš (SR), Roland Dumas (Francie), Hans-Dietrich Genscher (Německo), Douglas Hurd (Velká Británie), Milan Kňažko (SR), Ján Kubiš (SR), Eduard Kukan (SR), Jozef Moravčík (Československo), Jaroslav Šedivý (ČR) a Alexandr Vondra (ČR), bývalí velvyslanci Adrian Basora (USA), Martin Bútora (SR), Rastislav Káčer (SR), Pavel Telička (ČR) a Michael Žantovský (ČR), slovenský poslanec Ján Figeľ, vysoký představitel EU pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko a další významní hosté.

U příležitosti konference budou také představeny dvě nové výstavy, jedna mapující vývoj v posledních dvaceti letech v České republice a druhá na Slovensku. Pro své zastupitelské úřady je připravila ministerstva zahraničí. Výstava „20. let v České republice“ vznikala ve spolupráci s Národním muzeem. Obě ministerstva se podílela také na vzniku společné výstavy „20 let na českých a slovenských náměstích“, jejíž vernisáž se symbolicky uskutečnila dne 8. 1. 2013 v budově bývalého Federálního shromáždění, nynější Nové budově Národního muzea.

přílohy

Konference -program, profily 2 MB pdf (Acrobat dokument) 18.2.2013

Videozáznam z konference Další informace

Benoit d’Aboville - Twenty years of independent Czech... 151 kB pdf (Acrobat dokument) 1.3.2013

.