Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Karel Votipka - Lux materiae

 

Soubor šperků "Lux materiae" obsahuje 40 kusů prstenů a broží. Na vyžádání je autor ochoten připravit i druhou, menší kolekci s názvem "České kameny", která obsahuje cca 25 kusů. Šperky jsou zabaleny v plastikových krabicích a přepravovat je lze pouze osobně (pracovníci zastupitelských úřadů, kurýři). Je možné zabalení jako diplomatická zásilka.

Karel Votipka se narodil 17.7.1964 v Mělníku a nejdříve se vyučil nástrojařem na SOU strojírenském v Praze. V devadesátých letech absolvoval studia na SOU v Turnově, obor zlatník.
Celá autorova 20letá tvorba je ovlivněna použitím drahých a ozdobných kamenů. Používá je v přírodní krystalické podobě, zpracované do klasických výbrusů nebo broušené do zcela netradičních podob, často funkčně zaměněných s kovovými prvky. V prstenech a brožích často využívá kinetické součásti - ložiska, výstředníky, páky a další prvky jednoduché mechaniky.
Tak jako jsou kameny hlavní inspirací Votipkovy tvorby, je jeho šperkem číslo jedna prsten. Dokázal ho rozvinout do obrovské rozmanitosti tvarů a stylů, ale vždy s dokonalými anatomickými vlastnostmi a velmi dobrou nositelností. Díky tomu je hojně kopírován komerčními návrháři a řada jeho nápadů si našla cestu do malosériové i běžné sériové výroby mnoha evropských firem.
Tématem předkládané výstavy je světlo, nebo lépe světelné materiály. Co si pod tím můžeme představit? Čiré kameny broušené do staletími ověřených klasických výbrusů odrážejících maximum světla a působících duhovou hru barev. Matované křišťálové bloky s jemnou průsvitností. Všemi barvami hrající opály, kde všechna ta duhová nádhera je způsobena mikrokapičkami vody uzavřenými ve struktuře kamene. Perly s hedvábným leskem. Žlutě až oranžově zářící jantar... To vše doplněno kovem v různých úpravách povrchu, který opět světlo odráží, způsobuje změny barevných odstínů šedi, kontrasty lesků a matů.

Výstavy Karla Votipky

Ukázky šperků:přílohy

VotipkaVystavy 40 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

.