Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Výstava ruských ikon
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava ruských ikon v Praze

 

Dne 13. března 2014 se ve Strahovském klášteře uskutečnila vernisáž výstavy ruských ikon s názvem "Na počátku bylo Slovo...". Výstava, unikátní svým obsahem a rozsahem, proběhne od 13. března do 4. května 2014 v pražském Strahovském klášteře. Praha ani Česká republika dosud nehostila tak rozsáhlý a tak reprezentativní soubor ruských ikon.

Ruské církevní malířství je ve světě pojmem a možnost setkat se s ním mimo území Ruska není dosud častá. Výstava na Strahově pochází ze sbírek Muzea ruské ikony v Moskvě, které se řadí k tomu nejlepšímu, co lze v Rusku vidět. Jejich vývoz do zahraničí je velmi vzácným jevem, protože patří k ruskému národnímu bohatství kulturně, církevně, ale i hmotně. Soubor vystavovaných děl byl původně vytvořen při příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, byl již vystaven od srpna 2013 do ledna 2014 v Bratislavě.

Ve Strahovském klášteře uvidí návštěvníci téměř 200 uměleckých exponátů. Jedná se o ikony, knihy a artefakty dokumentující malířskou a písařskou tvorbu. Nejstarší jsou exponáty, které pocházejí z konce 11. století a nejmladší jsou z konce 19. století.

Výstava se koná pod záštitou arcibiskupa pražského a primase českého Dominika kardinála Duky a ministra zahraničních věcí České republiky Lubomíra Zaorálka.

Bližší informace naleznete na: http://www.strahovskyklaster.cz/obrazarna-a-historicke-saly-konventu-obnova-pamatek/obrazarna-a-historicke-saly/informace-pro-navstevniky

Otevírací doba výstavy: 10:00 - 11:30 a 12:00 - 17:00 (zavřeno o Velikonoční neděli)

Cena vstupenky: 120,- Kč (poslední vstupenku lze zakoupit cca 45 min před koncem).

Výstava ruských ikon

Foto: OVD

Výstava ruských ikon

Foto: OVD

.