Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Arms Trade Treaty - ratifikace smlovy v ČR a země, které odmítly přístoupení

 

Valné shromáždění OSN přijalo v prosinci r. 2006 rezoluci " Towards an arms trade treaty: establishing common international standards for the import, export and transfers of conventional arms" . Tato rezoluce odstartovala proces konzultací, které mají za cíl objasnit, jaký mezi členskými státy OSN panuje názor na přijetí mezinárodní smlouvy ke kontrole obchodu s vojenským materiálem. Skupina vládních expertů (Group of government experts) z 28 zemí se zabývá proveditelností, rozsahem a návrhy parametrů pro právně závaznou normu stanovující společné mezinárodní standardy pro dovoz, vývoz a transfer konvenčních zemí. Poslední schůzka skupiny na půdě OSN proběhne koncem července t.r. a teprve v případě pozitivního výsledku těchto konzultací bude moci být v rámci OSN nastartován proces negociací textu smlouvy.

ČR společně s ostatními státy EU hlasovala pro výše uvedenou rezoluci a podporuje proces vedoucí ke vzniku ATT. ČR není členem Skupiny vládních expertů.

Více informací včetně pozic jednotlivých zemí k ustanovení Smlouvy o obchodu se zbraněmi najdete na http:/disarmament.un.rog/cab/ATT/index.html

(zpracoval SZBP se stavem k 21.7.2008)

.