Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezpečnostní situace v Libyi, Sýrii a Íránu

 

Bezpečnostní situaci v Libyi lze i nadále považovat za nestabilní, komplikovanou, s mírně  se zhoršující tendencí. Zajištění vnitřní bezpečnosti je v současné době plně v kompetenci Národní přechodné rady (NPR) a libyjské vlády. Země se nachází v přechodném období na cestě k vytváření fungujícího státu, bezpečnostního a policejního aparátu, institucí státní správy a obnovování standardních bilaterálních a mezinárodních vztahů. Důležitým mezníkem vnitřní a zahraniční politiky budou plánované volby v polovině roku 2012 (dodržení termínu bude záležet na vývoji bezpečnostní situace).

ČR podporuje úsilí NPR a libyjské vlády při zajištění vnitřní bezpečnosti země a budování institucí. ČR obnovila činnost svého zastupitelského úřadu v Tripolisu v listopadu 2011. ČR je zapojena do pomoci Libyi od června 2011. V rámci programu medicínské evakuace (MEDEVAC) zajišťuje v současné době léčbu zraněných libyjských pacientů na náklady české vlády. Je předpoklad, že MEDEVAC pro libyjské bojovníky bude pokračovat i v roce 2012. Pro léčbu libyjských pacientů na soukromé komerční  bázi v českých zdravotnických zařízeních (finančně hrazenou libyjskou stranou) připravujeme systém léčby (ve spolupráci MZV, MV, MZd, bezpečnostních složek), který bude pod kontrolou státu. ČR v současné době připravuje zapojení českých firem do obnovy libyjského hospodářství (likvidace zbraní, budování infrastruktury).

Sýrie v současné době prochází těžkou vnitropolitickou a bezpečnostní krizí. Za nositele represe vůči civilnímu obyvatelstvu jsou považovány zejména  bezpečnostní složky režimu, které užívají lehkou i těžkou vojenskou techniku. Vedle toho policejní složky používají brutální metody výslechů svých odpůrců  s využití  technických pomůcek, nezákonného zadržování  a věznění.

Ke zvýšeným represím civilního obyvatelstva ze strany režimních ozbrojených složek dochází intenzívně již 10 měsíců. V odhadu perspektiv syrské krize není vyloučeno vyústění v občanskou válku. Již nyní lze některé lokality v Sýrii klasifikovat jako území, kde omezeně probíhá ozbrojený konflikt. Režim získává dodávky zbraní z Ruské federace a Íránu, jinak čelí politickým a ekonomickým sankcím EU, USA, Turecka a Ligy arabských států.

Íránu po brutálním potlačení protestů po prezidentských volbách v roce 2009 se režimu podařilo bezpečnostní a politickou situaci stabilizovat. Vzhledem k událostem v celém regionu (arabské jaro) a blížícím se  parlamentním (březen 2012) a prezidentským volbám (2013) nelze vyloučit další pokus o destabilizaci, na kterou může režim opět zareagovat represemi.

Na rozdíl od událostí v létě 2009 jsou íránské bezpečnostní složky na novou vlnu možných nepokojů pravděpodobně lépe připraveny. Írán nadále pokračuje v jaderném programu, jeho vojenskou dimenzi potvrdila podzimní zpráva generálního ředitele MAAE. V návaznosti na tuto zprávu byly vůči Íránu zavedeny další mezinárodní sankce ze strany EU a USA. Není proto vyloučeno, že íránští představitelé budou dále vyostřovat svou rétoriku vůči Západu a nelze vyloučit ani případný vojenský útok vůči íránským jaderným zařízením.

.