Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Humanitární a jiná pomoc Sýrii, jejím občanům a dalším zemím

 

Situace v Sýrii se neustále zhoršuje navzdory snahám mezinárodního společenství o nalezení řešení. Země se nalézá ve stavu občanské války a prohlubuje se humanitární krize. Do sousedních zemí (Libanon, Jordánsko, Turecko a Irák) před boji uprchlo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) již více než 300 000 Syřanů, dalších až 1 500 000 lidí je v Syrské arabské republice z důvodu bojů v pozici vnitřně vysídlených.

Na situaci v Sýrii a prohlubující se humanitární krizi ČR aktivně reaguje a v letošním roce poskytla z humanitárního rozpočtu MZV na pomoc obyvatelstvu Sýrie i syrským uprchlíkům v regionu již celkem 14 mil. Kč. V březnu 2012 byly uvolněny 3 mil. Kč pro UNHCR na regionální program pomoci uprchlíkům ze Sýrie v Jordánsku, Turecku, Libanonu a Iráku. V červnu poskytla ČR humanitární pomoc ve výši 3,5 mil. Kč přímo dovnitř Sýrie, a to prostřednictvím Mezinárodní výboru Červeného kříže (ICRC). V celkové sumě humanitární pomoci z rozpočtu MZV jsou zahrnuty i projekty okamžité pomoci v hodnotě 7,5mil Kč, které jsou realizovány prostřednictvím českých nevládních organizací a jejich místních partnerů.

Kromě humanitární pomoci z rozpočtu MZV realizuje ČR také program MEDEVAC (medicínské evakuace lidí z oblastí postižených konfliktem či katastrofou a potřebujících náročné lékařské ošetření). Program MEDEVAC, jehož realizace je zajišťována Ministerstvem vnitra v úzké spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, obrany a zdravotnictví, je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které neexistuje za stávajících okolností možnost léčby v místních podmínkách.

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno celkem 153 pacientů (převážně dětí, ale i dospělých) z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Ruské federace, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže a Libye. Jednalo se o pacienty se zraněními válečného původu, s vrozenými vadami a s postiženími pohybového aparátu. V průběhu roku 2011 bylo v České republice léčeno 8 dětských pacientů s vrozenými srdečními vadami (5 z Libye, 3 z Kambodže) a 5 dospělých pacientů se zraněními z  válečného konfliktu v Libyi. V  rámci programu MEDEVAC se v ČR na přelomu srpna a září léčili dva syrští uprchlíci, kteří se po úspěšném dokončení léčby vrátili ke svým rodinám pobývajícím v Jordánsku, a dne 6.11. přicestovalo do ČR dalších 10 syrských uprchlíků, vč. 4 dětí.

Všichni obyvatelé Sýrie jsou momentálně postiženi konfliktem, takže se v rámci humanitární pomoci nebere ohled na jejich náboženskou či politickou příslušnost.

Humanitární pomoc ze strany ČR bude v následujících měsících i nadále realizována v různých formách vzhledem k pokračujícímu konfliktu v Sýrii.
(stav k 16.11.2012)

.