Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mandát NATO pro zásah v Libyi, pozice ČR k situaci v Bahrajnu

 

Seznam odsouzených aktivistů

  • Severoatlantická aliance  se zapojila do operace United Protector v Libyi na základě mandátu daného rezolucemi Rady bezpečnosti Organizace spojených národů č. 1970 ze dne 17. února 2011 a č. 1973 ze dne 17. března 2011. Tyto rezoluce opravňují k použití síly k ochraně libyjského civilního obyvatelstva a obydlených oblastí. V souladu s kapitolou VII Charty OSN rezoluce žádají okamžité ukončení násilí a útoků na civilisty v Libyi. Informace o operaci United Protector jsou volně dostupné na webových stránkách http://www.jfcnaples.nato.int/Unified_Protector.aspx .
    Nezveřejněné operativní informace podléhají utajení ve smyslu zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti.
  • Pokud jde o situaci v Bahrajnu, ČR přirozeně sleduje vývoj politické situace a stavu lidských práv na Bahrajnu. Jelikož ale v této zemi nemá zastupitelský úřad (ani Bahrajn v ČR), činí praktické kroky v tomto směru v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. V této souvislosti si dovolujeme Vás odkázat na webové stránky evropské služby pro vnější činnost www.eeas.europa.eu/gulf_cooperation/index.en.htm, kde najdete závěry Rady EU a další prohlášení vrcholných představitelů EU k situaci na Bahrajnu, na jejichž přípravě se ČR aktivně podílela.
    Pozici ČR velmi přesně vyjadřuje projev EU, který byl přednesen v červnu 2011 během 17. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě v rámci diskuse pod bodem 4 agendy (situace vyžadující pozornost Rady). V projevu EU mj. uvedla: „EU lituje stavu lidských práv v Bahrajnu. EU je znepokojena případy mučení a ponižujícího zacházení a nahlášenými případy úmrtí zadržených. Represe zdravotnického personálu jsou předmětem našeho zvláštního znepokojení. Bahrajnští představitelé mají povinnost zajistit nezávislé vyšetření těchto případů a všech porušování lidských práv obecně. Skutečný dialog s politickou opozicí by měl být cestou ven z probíhající krize. EU dále odsuzuje výkon trestu smrti. EU vyzývá bahrajnskou vládu, aby zajistila okamžitý přístup Úřadu Vysoké komisařky OSN pro lidská práva do Bahrajnu, tak aby v září 2011 mohla být v rámci 18. zasedání Rady OSN pro lidská práva předložena příslušná zpráva.“
    Přesný seznam odsouzených aktivistů nemáme k dispozici, nicméně podrobné informace lze nalézt na internetových stránkách téměř všech významných mezinárodních nevládních organizací včetně Amnesty International, Human Rights Watch nebo FIDH.
.