Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozice ČR v rámci Visegrádské skupiny

 

ke zprávě předsedy Evropské komise z června 2012 „Směrem ke skutečné hospodářské a měnové unii“.

Diskuse členských států EU, tedy i zemí Visegrádské skupiny, na tato témata se odehrává v těchto týdnech; na zasedání Evropské rady v prosinci 2012 má její předseda H. van Rompuy předložit další dokument. Ten bude odrážet i diskuse s členskými státy EU a jejich pozice, které se dosud formují, což platí i pro Českou republiku. Jedním z příspěvků do této diskuse je i zpráva „Future of Europe Group“, které ale zástupce ČR není signatářem (byť jiný stát Visegrádské skupiny ano).

Co se týče České republiky, pozice na daná témata definitivní není, neboť zůstává velmi mnoho otevřených otázek. Pro Českou republiku je klíčová stabilizace eurozóny; ČR chápe, že tato situace vyžaduje dodatečná opatření, která se týkají fungování hospodářské a měnové unie. Česká republika jakožto nečlen eurozóny, ale stát, který se zavázal společnou měnu přijmout, věnuje pozornost  především případným dopadům diskutovaných návrhů na vnitřní trh EU a snaží se konstruktivně přispět k řešení. Česká republika vnímá, že některá opatření týkající se eurozóny pravděpodobně nebudou přijímána ve formátu 27 států. V tomto kontextu je pro Českou republiku prioritní, aby vývoj nevedl k institucionalizovanému rozdělování EU. Proto považujeme za zásadní, aby veškeré související diskuse byly vedeny se všemi státy EU.

Otázky týkající se demokratického deficitu budou souviset s konkrétními návrhy, které budou v této souvislosti diskutovány, a proto není v této chvíli otázku možné detailněji komentovat. Pro ČR je klíčové, abychom si nejprve definovali konkrétní oblasti, do nichž by měly změny zasáhnout, a teprve následně abychom začali připravovat konkrétní návrhy změn. Opačný přístup by ČR považovala za nešťastný.

Pokud jde o projednávání zmíněných témat měnové a hospodářské unie či demokratického deficitu v rámci zemí Visegrádské skupiny, nebyla tato na programu jednání posledních významných setkání. Při posledním summitu premiérů byla zmiňována pouze problematika bankovní unie. Co se týče o zvažovaného celounijního dohled nad systémovými bankami, zastává Česká republika rezervovanou pozici, která bude do budoucna záležet na podobě konkrétních návrhů.
(stav k 1.10. 2012)

.