Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Současný oficiální postoj ČR k válce/situaci v Sýrii

 

Česká republika velmi pečlivě sleduje vývoj situace v Sýrii, v posledních týdnech konflikt dostal nový směr a nyní je jen velmi obtížné předpovědět budoucí možný vývoj. Na jedné straně stojí zatím relativně pevný režim prezidenta Bašára Asada, na straně druhé opozice, která je s postupujícím časem stále schopnější se vojensky organizovat. Rebelové sice získali kontrolu nad některými částmi země (zejm. v příhraničních oblastech s Tureckem a Irákem), ale k získání a hlavně udržení strategických bodů země, Damašku a Aleppa, dostatek sil zatím nemají. Možných scénářů budoucího vývoje je několik a až následující měsíce ukážou, jakým směrem se bude Sýrie pravděpodobně ubírat. V současné chvíli je jisté jen to, že již neexistuje cesta zpět a změny jsou nevyhnutelné.

Nejpalčivějším problémem je stále neschopnost opozice sjednotit se a shodnout se na řešení problému. ČR podporuje diplomatické řešení krize a přiklání se k návrhu některých zemí nejprve pomoci opozičním skupinám shodnout se na plánu tranzice a až poté vytvořit přechodnou vládu, která by pomohla nastolit v Sýrii klid a zemi přivést k demokratickým volbám.

Česká republika vnímá konflikt v Sýrii nejen v politické a bezpečnostní rovině, ale zaměřuje se i na humanitární aspekty současné situace v zemi. ČR v letošním roce již přispěla na výzvu OSN na pomoc uprchlíkům v regionu (3 mil. Kč pro UNHCR) i na pomoc uvnitř Sýrie (3,5 mil. Kč pro ICRC). Nyní probíhá humanitární dotační řízení, ve kterém budou uvolněny finanční prostředky, které budou prostřednictvím českých nevládních organizací a jejich místních partnerů použity na projekty okamžité pomoci ve prospěch obyvatelstva uvnitř Sýrie i syrských uprchlíků v sousedních zemích. Na projekty je vyčleněno 7,5 mil. Kč. Nad rámec finanční humanitární pomoci byl vládou ČR schválen materiál Pokračování programu humanitárních evakuací MEDEVAC pro státní příslušníky Sýrie, v jehož rámci již byli do ČR přepraveni první pacienti-syrští uprchlíci, kteří podstoupí léčbu v ČR. Další fáze projektu budou následovat v nejbližších týdnech a do ČR budou evakuováni další pacienti se zraněními, která utrpěli v průběhu ozbrojeného konfliktu v Sýrii.

Česká republika jako člen NATO, EU či OSN bude i nadále jednat se svými partnery o dalším postupu v řešení syrské krize.Kofi Annan složil funkci zvláštního vyslance GT OSN a LAS pro Sýrii k 31.8.2012, a to z důvodu nemožnosti dosáhnout shody mezi všemi stranami konfliktu  na 6-bodovém akčním plánu. Nástupcem Kofiho Annana se stal alžírský diplomat Lakhdar Brahimí jako zvláštní představitel OSN a LAS pro Sýrii. Česká republika spolu s ostatními spojenci bude jeho další snahu o urovnání konfliktu podporovat.

Zastupitelský úřad České republiky v Damašku funguje bez omezení a od začátku srpna postupně přebírá nové aktivity v oblasti zastupování zájmů USA v konzulárních a diplomatických záležitostech. ZÚ Damašek nyní tedy kromě svých běžných agend též částečně vykonává konzulární úkony ve prospěch USA, např. agenda cestovních dokladů, předávání šeků sociálního zabezpečení apod., a pečuje o majetek USA.

Česká republika momentálně neplánuje uzavření svého ZÚ, nicméně průběžně sleduje a pečlivě vyhodnocuje dění v Sýrii a pokud by to bezpečnostní situace v zemi vyžadovala, bude ZÚ ČR uzavřen.
(stav k 10.9.2012)

.