Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Stipendijní program Monbukagakusho

 

Stipendijní program Monbukagakusho (Monbusho - pozn. zkratka názvu příslušného japonského ministerstva) není a nebyl ani v minulosti koncipován jako projekt vysílání českých občanů na „zahraniční stáže za účelem vědecké práce“. Jde ve skutečnosti o program postgraduálních stipendijních pobytů, jejichž držitelé mají status „Research Student“ a rovněž tomu odpovídající (studentské) vízum. Nejednalo se o pracovníky vysílané ve službách MŠMT ČR. Nejsou ani japonskou stranou považováni za „pracovníky“. Při svých pobytech jsou obvykle vedeni v kategorii tzv. „non-degree students“; stipendijní projekt japonské vlády nicméně umožňuje i absolvování studijního programu a získání titulu Ph.D.

Nabídku poskytuje japonská vláda na základě obecné dohody o kulturní spolupráci; zprostředkovává ji Velvyslanectví Japonska v Praze.

České úřady vysílání českých občanů v rámci zmíněného programu nefinancovaly, MŠMT ČR pouze standardní cestou informovalo o nabídce japonské vlády vysoké školy a dle požadavku velvyslanectví shromažďovalo přihlášky uchazečů/uchazeček. Výběrové řízení vždy organizovalo Velvyslanectví Japonska.

Otázky související se sociálním zabezpečením studentů, kteří na vlastní žádost vycestovali jako držitelé stipendia japonské vlády do Japonska, doporučujeme řešit s věcně příslušným Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

.