Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Viník chemického útoku v Damašku

 

Určit viníka chemického útoku v Damašku dne 21. 8. 2013 se 100% spolehlivostí je prakticky nemožné. Naši partneři z některých spojeneckých států poskytli České republice údaje o některých dílčích důkazech, které mají k dispozici; ČR k těmto údajům nyní zjišťuje dodatečné informace. Relevanci důkazů nepopíráme, vyhodnocujeme však, nakolik je lze v jejich úhrnu považovat za uspokojivě průkazné, k čemuž je zapotřebí expertízy z různých oborů.

Úvahu odvolávající se na fakt, že syrská vláda žádnou ztrátu chemických zbraní neohlásila, nemůžeme přijmout jako přesvědčivou. Nemáme sice v této chvíli žádné přímé indicie o tom, že útok spáchaly povstalecké síly, ani o tom, že by chemické bojové látky měly v držení; za předpokladu, že by je však v držení měly, si lze představit i jiný zdroj, než je syrská vládní armáda. A spolehlivě předpokládat, že syrská vláda by ztrátu jakýchkoli chemických bojových látek v jejím držení zveřejnila, rovněž nelze.

S názorem, že do řešení syrské krize by se měly konstruktivně zapojit i státy sousedící se Sýrií, plně souhlasíme. Nedomníváme se ale, že formou vojenské intervence; jsme přesvědčeni, že konflikt v Sýrii ve svém jádru žádné vojenské řešení nemá. Země je rozdělena na hluboce znesvářené tábory, definované částečně – ale ne zcela – náboženskou, popř. etnickou identitou. Budoucí Sýrie může být stabilní a pokojná jen tehdy, když bude nastolen politický řád zajišťující všem těmto skupinám jejich bezpečnost, práva a politický hlas. Ani případné vojenské vítězství jedné či druhé strany současného konfliktu tedy samo o sobě mír a stabilitu nepřinese.

.