Velvyslanectví České republiky v Kábulu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava fotografií Bohumila Krčila

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2014.)

V Kábulu byla ve Francouzském institutu v sobotu dne 13. října 2012 slavnostně zahájena výstava českého fotografa Bohumila Krčila z cyklu Herát - Brána času.

Velvyslanectví České republiky v Kábulu zahájilo v sobotu 13. října 2012 první českou výstavu černobílých fotografií v Afghánistánu českého fotografa Bohumila “Boba” Krčila z cyklu Herát – Brána času. Vernisáž ve Francouzském institutu v Kábulu zahájila paní Štěpánka Litecká, Chargé d´affaires (a.i.) České republiky v Afghánistánu, společně s náměstkem ministra Informací a kultury Islámské republiky Afghánistán panem Khalili. Zahájení se zúčastnil zástupce náčelníka Generálního štábu AČR gen. A. Opata a velitel Úkolového uskupení AČR ISAF plk. M. Štochl. Vystavené fotografie jsou specifické tím, že zachycují atmosféru a běžný život města Herát v listopadu roku 1978.

Unikátnost výstavy spočívá v tom, že muzea a archivy v Islámské republice Afghánistán obecně málo disponují historickým fotografickým materiálem. České fotografie Herátu tak, vedle umělecké hodnoty, přináší do Afghánistánu také hodnotu historickou a dokumentační. Náměstek ministra informací a kultury Islámské republiky Afghánistán symbolicky od Š. Litecké převzal 36 vystavených fotografií. „Fotografie jsou svědky historie a kulturním bohatstvím každé země. Afghánistán děkuje České republice za uspořádání této výstavy a za darované fotografie,“ uvedl náměstek Khalili. Po ukončení výstavy, tedy koncem listopadu budou fotografie věnovány nově zrekonstruovanému Muzeu Herátu ve měste Herát. Snímky se tak po 34 letech vrátí do města svého původu.

Bob Krčil (1952 -1992), český fotograf, cestovatel a emigrant, vystudoval estetiku ve švédské Upssale a fotografii ve Stockholmu. Během studia cestuje a navštěvuje Pákistán, Indii a Afghánistán, poprvé v roce 1972 a podruhé o šest let později na prahu dramatických politických změn v afghánské společnosti. „Bob“ okomentoval pobyt v Hératu v roce 1978 následovně: „V té době již byli lidé zatýkáni bez zjevného důvodu, a někteří i popravováni. Od deváté hodiny večer do pěti do rána byl zákaz vycházení a v noci jste mohli slyšet střelbu… Na jednom přechodu mi celníci zabavili nějaké filmy a přes anglicky mluvícího tlumočníka se mě ptali na mé politické kontakty – jestli pracuji pro CIA nebo tak… Měl jsem švédský pas a naštěstí se mi je podařilo přesvědčit, že studuju architekturu… Jeden den svolal hotelový manažer všechny hosty a řekl nám, že všichni cizinci musí do osmi hodin večer opustit město – a že hotel bude zavřený. Bylo jasné, že se chystá něco, pro co úřadující orgány nechtějí mít žádné svědky.”Od 80. let žil Bob Krčil v New Yorku a živil se fotografováním. Neustále upozorňoval americkou veřejnost na tragickou situaci v Afghánistánu.

 

přílohy