українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změna v praxi vyřizování turistických vícevstupních víz

(Archivní článek, platnost skončena 17.12.2014.)

Podmínkou je osobní přítomnost při podání žádosti.

Jak je všeobecně známo, s platností od 22. května 2013 umožňuje Velvyslanectví České republiky na Ukrajině, jakož i generální konzuláty ČR ve Lvově a Doněcku podávat žádosti o vícevstupní víza za účelem turistiky a léčení s roční, resp. až dvouletou platností, za podmínky dostatečné vízové historie a splnění všech příslušných schengenských požadavků.

Od zavedení systému tohoto typu multivíz se očekávalo především usnadnění možnosti návštěv schengenských zemí, včetně ČR, pravidelně cestujícím ukrajinským občanům, přičemž lze konstatovat, že toto opatření se setkalo s velmi kladným přijetím ze strany ukrajinských žadatelů.

Je třeba v této chvíli zdůraznit, že ČR prostřednictvím svých tří úřadů na Ukrajině stále stejnou měrou ctí principy, na jejichž základě bylo výše zmíněné opatření zaváděno a mezi něž se řadí posílení individuální i organizované turistiky a lázeňství, rozšíření možností pro osobní kontakty mezi občany Ukrajiny a České republiky v souladu s prioritami politiky Východního partnerství Evropské unie a rovněž podpora eurointegrace Ukrajiny.

Bohužel, v průběhu aplikace tohoto jinak jednoznačně pozitivního opatření Velvyslanectví opakovaně obdrželo neoficiální informace, že některé akreditované cestovní kanceláře, popř. jejich obchodní partneři, si od svých klientů vybírají mnohem vyšší poplatky v případech, kdy se jedná o žádost o vícevstupní vízum. Tuto praxi lze hodnotit minimálně jako velmi neetickou a Velvyslanectví před ní akreditované cestovní kanceláře několikrát důrazně varovalo. Zároveň však byl vzat do úvahy fakt, že mezi cestovní kanceláří a jejím klientem mohou být ještě další smluvní zprostředkovatelé, jejichž činnost lze ze strany cestovní kanceláře samotné velmi obtížně kontrolovat, tudíž fakticky nelze objektivně zajistit, aby ke zmíněnému negativnímu jevu vůbec nedocházelo.

Velvyslanectví, jakož i zmíněné generální konzuláty, tak byly nuceny najít řešení v takové podobě, které by na jedné straně zachovalo dosavadní vstřícný přístup vůči řádně a pravidelně cestujícím ukrajinským občanům, které by však na straně druhé vymýtilo zmíněný doprovodný negativní jev, jehož obětí byli a jsou samotní žadatelé o víza.

Vycházejíc z výše uvedených principů a nutnosti přijmout adekvátní změny ve prospěch ukrajinských žadatelů o víza, bylo přijato rozhodnutí o tom, že s platností od 1. ledna 2014 nebude na žádném ze tří zastupitelských úřadů ČR na Ukrajině možné podávat žádosti o vícevstupní turistická víza přes akreditované cestovní kanceláře. Tato možnost však zůstane zachována těm ukrajinským občanům, kteří o takové vízum požádají přímo a osobně. 

Posunutí termínu aplikace daných změn až na začátek příštího roku je zároveň třeba chápat jako maximálně možný vstřícný krok vůči žadatelům samotným, kteří tak jednak získají nezbytný čas na adaptaci a přípravu pro osobní podání svých žádostí o vícevstupní víza za účelem turistiky a léčení, jednak jim nebude na poslední chvíli zabráněno podat takovou žádost ještě přes akreditovanou cestovní kancelář, pokud by si následně obdržené vízum přáli využít pro svou cestu do Schengenu již během oblíbených vánočních či novoročních svátků.