Velvyslanectvi České republiky  Kuala Lumpur

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České univerzity se představily na veletrhu vysokých škol v Kuala Lumpur

Ve dnech 14.-15.12.2013 se v Kuala Lumpur uskutečnil pravidelný veletrh vysokých škol, kterého se zúčastnilo více než 600 vystavovatelů ve 200 stáncích. České vysoké školy byly na významném veletrhu prezentovány ve společné expozici pod záštitou českého velvyslanectví. Tři české univerzity vyslaly na veletrh své oficiální delegace a propagovaly zde možnosti studia na svých školách osobně. Zájem o české univerzity byl ve srovnání s ostatními univerzitami z EU poměrně velký. Česká expozice vzbudila také pozitivní mediální ohlas.

V posledních letech lze pozorovat rostoucí zájem malajsijských studentů o studium na českých vysokých školách. ZÚ Kuala Lumpur proto doporučuje českým univerzitám vyjít této rostoucí poptávce vstříc a intenzivněji propagovat možnosti studia v ČR mezi malajsijskými studenty. Ideální příležitostí pro propagaci českého vysokého školství je největší vzdělávací veletrh v Malajsii „Star Education Fair“, kterého se pravidelně účastní také ČR v rámci jednotného pavilonu EU. Rostoucí poptávka malajsijských studentů samozřejmě vyvolává i adekvátní zájem ze strany českých univerzit, což se letos promítlo v rekordní účasti českých vysokých škol na zmíněném veletrhu. Prostřednictvím katalogové prezentace bylo na českém stánku přítomno 14 českých vysokých škol. Osobně na českém stánku propagovaly možnosti studia na svých školách Vysoké učení technické v Brně, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

Zájem návštěvníků veletrhu o možnosti studia v ČR byl v konkurenci ostatních zemí překvapivě velký. Český stánek navštívily v průběhu dvoudenního veletrhu desítky malajsijských studentů. Největší zájem byl tradičně o studium lékařských oborů (v ČR v současné době studuje medicínu více než 500 malajsijských studentů na univerzitách v Praze, Olomouci a Hradci Králové). Druhou nejpoptávanější oblastí studia byly technické obory a nemalý zájem byl rovněž o farmacii. Oproti univerzitám v západní Evropě je samozřejmě obrovskou komparativní výhodou českých univerzit srovnatelná kvalita studia za nesrovnatelně nižší ceny a také poměrně nízké životní náklady. Kombinace těchto faktorů činí z ČR velmi přitažlivou destinaci nejen pro studenty vysílané do ČR na stipendia hrazená malajsijskou vládou, ale také pro rostoucí skupinu studentů samoplátců.

Kromě studijních možností byly na českém stánku prezentovány rovněž významné české turistické zajímavosti a ČR zde byla představena jako ideální turistická destinace v srdci Evropy. Je zřejmé, že turistický aspekt prezentace významně podpořil i zájem o studium v ČR.

Česká expozice měla rovněž velmi pozitivní mediální ohlas. V návaznosti na rozhovory, které poskytly čeští účastníci veletrhu místním médiím, byl v největším anglickojazyčném deníku „The Star“ zveřejněn článek, který vyzdvihuje ČR jako jednu z nejzajímavějších studijních destinací v rámci EU.

Galerie


Veletrh vysokých škol