česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Astelus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Peru se nachází v technické recesi. Kam kráčí peruánská ekonomika?

Peru se ocitlo v technické recesi. Dvě po sobě jdoucí čtvrtletí zaznamenala negativní růst HDP. Ekonomický vývoj, politická nestabilita, korupce, nepřipravenost úředníků, sociální nepokoje a z toho vyplývající nedůvěra investorů a podnikatelů, stejně jako klimatické jevy Yaku a El Niño ovlivnily hodnocení agentury Fitch – BBB s negativním výhledem.

Peruánská ekonomika patřila v minulosti k nejrychleji rostoucím v regionu. I když si dosud v rámci Latinské Ameriky vedla relativně dobře, nyní čelí něčemu dříve nemyslitelnému – technické recesi.

Co je technická recese? Jedná se o pokles hrubého domácího produktu ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. Ve IV. čtvrtletí minulého roku došlo oproti předchozím 3 měsícům k propadu 0,2 %, za období leden – březen letošního roku dokonce 5,3 %.

Co způsobilo současnou situaci? Jednak to jsou dlouhodobé politické problémy, které vyvrcholily v prosinci minulého roku, kdy se bývalý prezident Castillo  pokusil o puč. Následné tři měsíce trvající manifestace a blokády ochromily celou zemi a měly především dopad na jih Peru, kam se koncentruje těžební průmysl a cestovní ruch – klíčová odvětví hospodářství. Současná vláda v čele s Dinou Boluarte má nízkou podporu. Politická nestabilita a sociální protesty dopadají na důvěru investorů a peruánských podnikatelů. Centrální banka očekává v letošním roce příliv přímých zahraničních investic blízký nule a domácí firmy zvažují s nejvyšší opatrností další rozvoj.

Dalším zásadním prvkem aktuální situace jsou klimatické jevy. Na začátku roku dopadl tvrdě především na sever země Yaku, který s sebou přinesl vyšší teploty, prudké bouřky a přívalové deště doprovázené záplavami a sesuvy půdy. Další problémy přináší El Niño. Oba jevy negativně ovlivnily zemědělsko-potravinářskou produkci. Především sever se nyní potýká i s epidemií dengue.

Důvěru nepřidává ani vysoká míra korupce na všech úrovních. Často až zarážející je také nepřipravenost úředníků provádět základní úkony. Za vše mluví např. nečerpání financí na boj s pandemií Covid-19 nebo aktuální nevyužití prostředků na prevenci živelních pohrom. Osm z deseti nejvíce ohrožených regionů nespotřebovalo ani 20 % přidělených fondů, a to i ve světle následků klimatického jevu a nastupujícího El Niño.

Agentura Fitch zatím ponechala hodnocení Peru na BBB s negativním výhledem, ale očekává, že politické problémy budou nadále přetrvávat, což by mohlo vést ke snížení kvalifikace. Pokud budou pokračovat manifestace spojené s blokádami, nedůvěra investorů poroste. V září by Světová banka měla publikovat ukazatele schopnosti vládnutelnosti, tj. schopnosti prosazovat zákony a reformy, dodržovat dohodnuté závazky, lidská práva, svobody projevu a shromažďování atd. Hodnocení Světové banky může mít také vliv na kvalifikaci Fitch.

Ani více než tříhodinový projev prezidentky u příležitosti výroční nezávislosti nepřinesl kromě výčtu statistických údajů a obecných příslibů žádný plán oživení ekonomiky. Hovoříla sice o nutnosti investic do zdravotnictví a školství a podpoře drobných zemědělců, ale bez uvedení konkrétních opatření.

Peru by mohlo být pro české firmy zajímavým trhem. Vzhledem a aktuálnímu vývoji je však třeba postupovat velmi obezřetně. Základem je nalezení místního zástupce, který se dokáže orientovat v domácích podmínkách, a to jak na centrální úrovni, tak na regionální a lokální.

Paradoxně dopady klimatických jevů a dopady sociálních protestů mohou otevřít možnosti pro české produkty. Ať už by to byly sektory zdravotnictví, infrastruktury a civilní ochrany nebo sektor bezpečnostní.

 

- Eva Tadlíková, rada Velvyslanectví ČR v Limě