Velvyslanectví České republiky v Lublani

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní uvedení česko-slovinského vydání básnické sbírky "Máj"

(Archivní článek, platnost skončena 01.08.2014.)

Básnická sbírka Máj v česko-slovinském překladu s grafikami Mihy Maleše byla vydána v 700 výtiscích jako neprodejná publikace. Většina knih byla předána jako dar městským a oblastním knihovnám a jejich pobočkám.

Projekt dvojjazyčného vydání sbírky Máj došel po dvouletém úsilí do zdárného konce. Iniciátorem projektu byl grafik a čestný člen Společnosti Boženy Němcové, milovník české kultury Jože Žlaus a město Vojnik, které má v ČR partnerské město Jirkov a velmi aktivně spolupracuje v kulturní oblasti.

Na česko-slovinském vydání básnické sbírky Máj se podílely knižní grafička Majda Pipan Humar, dědička autorských práv a dcera Mihy Maleše, autora ilustrací prvního slovinského vydání sbírky Máj z roku 1939 (ilustrace byly použity i v tomto vydání sbírky) Travica Maleš Grešak, vedoucí oddělení pro styk s tiskárnou a veřejností papírny Vipap Videm Krško Petr Drakulić a dědička autorských práv Dušana Ludvika (autor slovinského překladu Máje z roku 1970) Kristina Hacin Ludvik. Úvodní text pro vydání básnické sbírky Máj (2013) napsala ve slovinštině historička Marjana Lipoglavšek, v českém jazyce odborník na dílo Karla Hynka Máchy dr. Miloš Pohorský. Kniha byla 23. 5. 2013 představena široké veřejnosti v galerii Miha Maleš ve městě Kamnik.

Básnická sbírka Máj v česko-slovinském překladu s grafikami Mihy Maleše byla vydána v 700 výtiscích jako neprodejná publikace. Většina knih byla předána jako dar městským a oblastním knihovnám a jejich pobočkám. Dále byly knihy věnovány Oddělení bohemistiky Katedry západoslovanských jazyků FF UL, vedení SI občin s uzavřeným partnerstvím s městy v ČR (např. Škofja Loka, Radovljica, Slovenj Gradec, Vojnik, Slovenske Konjice, Zagorje ob Savi, Šmarješke Toplice, Žalec, Brežice aj.), sponzorům, krajanům, příznivcům české literatury atd.

Projekt by nebylo možné úspěšně realizovat bez významné finanční podpory OVD MZV ČR a sponzorských příspěvků papírny Vipap Videm Krško, Geodis Brno s.r.o., Sinergise d.o.o., KOTA d.o.o., Soukromá zubní ambulance Martin Pavlin. Za pomoc děkujeme.