Velvyslanectví České republiky v Lublani

english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světová premiéra dokumentárního filmu "Šumné stopy - Slovinsko" v Lublani a Mariboru

Dne 7.5. 2012 se v Lublani na Fakultě architektury konala světová premiéra dokumentárního cyklu České televize Šumné stopy – Slovinsko za účasti realizačního týmu a organizační podpory Velvyslanectví ČR v Lublani.

Dne 7.5. 2012 se v Lublani na Fakultě architektury konala světová premiéra dokumentárního cyklu České televize Šumné stopy – Slovinsko za účasti realizačního týmu.

Filmový večer zahájili úvodním pozdravem děkan Fakulty architektury Peter Gabrijelčič a zástupkyně velyslance Světlana Bařinová, o obsahu a vzniku filmu pohovořil režisér Radovan Lipus a herec/architekt David Vávra. Publiku, které tvořili převážně zástupci diplomatického sboru, kulturní, odborné sféry, krajané a studenti, byly představeny nejdříve dva díly cyklu o stavebních počinech Jana Vladimíra Hrádského a Jožeho Plečnika. Po diskuzi s tvůrci filmu a pauze na číši vína následoval ještě jeden díl, zachycující tvorbu Petra Parléře, Josefa Váchala či Karla Řepy.

Den poté (8.5.) se konala projekce těchto  dokumentárních filmů v Mariboru, s důrazem na tvorbu architekta Maxe Czeikeho. Akci organizačně zajišťovala předsedkyně Slovinsko-české ligy Maribor paní Eva Dvořáková. Obě akce se setkaly s velmi pozitivním ohlasem publika, cyklus shlédlo cca 130 diváků..

Projekt, mapující tvorbu architektů s vazbou k ČR, vznikal v loňském roce na přelomu srpna a září 2012 na více než 72 lokalitách v Lublani, Mariboru, městech Celje, Kranj, Radeče, Ptujska gora, Bled, Mežica aj. České velvyslanectví v Lublani významně přispělo ke vzniku tohoto projektu především formou komunikace s místními institucemi a získávání povolení k natáčení na jednotlivých lokalitách.