Velvyslanectví České republiky v Lublani

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáže výstav Slavné vily a prezentace knihy

Výstava Slavné vily Lublaně a Prahy, jež byla otevřena ve čtvrtek 14. března 2013 v 17.00 v prostorách historického atria radnice města Lublaně, je část tříletého mezinárodního projektu Via Villas, který byl podpořen prestižním evropským grantem Culture a při kterém spolupracují partnerské organizace ze Slovinska, České republiky, Slovenska, Maďarska
a Polska. Úvodního slova na vernisáži Slavné vily Lublaně a Prahy se ujal starosta Lublaně Zoran Janković, který převzal nad výstavou záštitu, velvyslanec České republiky ve Slovinsku Petr Voznica a editor knihy (bývalý slovinský v Praze) velvyslanec Damjan Prelovšek.

Následující den, v pátek 15. března, byla poprvé představena veřejnosti publikace Slavné vily Slovinska, na jejímž vzniku se podílel dvanáctičlenný autorský tým slovinských badatelů a odborníků pod vedením editora velvyslance Damjana Prelovšeka. Křest knihy proběhl v Lublani jako součást slavnostního zahájení výstavy Slavné vily Slovinska a Slavné vily Čech, Moravy a Slezska v prostorách galerie Ministerstva školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko. Záštitu nad celým projektem převzal bývalý ministr školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko Žiga Turk, jenž se zúčastnil slavnostního zahájení, křtu publikace a také pronesl zahajovací řeč. Dále se úvodního slova ujal velvyslanec České republiky ve Slovinsku Petr Voznica, editor knihy velvyslanec Damjan Prelovšek a ředitel agentury Foibos Marek Veselý.

Kniha Slavné vily Slovinska i obě výstavy se setkaly s velkým zájmem veřejnosti. Publikace Slavné vily Slovinska vyšla ve slovinské, anglické a české jazykové mutaci. Cílem projektu je posílit povědomí o rezidenční architektuře, která nejenže obohacuje kulturní dědictví jednotlivých evropských regionů, ale  také umožňuje pochopit kořeny a inspirativní roli této moderní kultury. Mezi čestnými hosty na akcích byli (designovaný) ministr kultury Slovinska Uroš Grilc, apoštolský nuncius Mons. Juliusz Janusz, další zástupcí slovinských institucí a diplomatického sboru. Celkem bylo na vernisáži přítomno kolem osmdesáti hostů.

Dvanáct autorů v čele s Damjanem Prelovškem, velkým znalcem díla Jože Plečnika a také české architektury, předkládá čtenářům padesát sedm poutavých příběhů o tvorbě slovinských architektů a architektů širšího evropského okruhu, příběhů stavebníků i příběhů z historie této pozoruhodné země. Obrazovou část vybraných architektonických objektů tvoří archivní materiály a dobové fotografie spolu s aktuálními snímky pořízenými přímo pro účely tohoto projektu.

Část výstavy, tedy výběr slovinských vil – Slavné vily Slovinska, která byla poprvé představena v Lublani, bude následně putovat po Slovinsku (Kranj, Cerklje na Gorenjskem, Bled, Šoštanj), představena bude spolu s výstavou Slavné vily zemí Visegrádu i v zahraničí (Brusel, Budapešť). Vyvrcholením projektu Via Villas bude společná výstava a konference pod názvem „Současná architektura rodinného bydlení ve Střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století“v prostorách Evropského parlamentu koncem května 2013. Představeny budou výsledky práce badatelských týmů ze Slovinska, České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska a vůbec poprvé tak bude představen ucelený pohled na vilovou architekturu zemí Višegrádské čtyřky a Slovinska.

Obě výstavy uspořádala agentura Foibos ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Lublani a pod záštitou českého velvyslance Petra Voznici.

vily2Vily