Velvyslanectví České republiky v Lublani

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesty přes území Slovinska bez placení - VAROVÁNÍ

V souvislosti s uveřejněným článkem deníku Blesk ze dne 28.5.2012 „Jak se vyhnout slovinské dálniční známce“, ve kterém autor David Šprincl doporučuje českým občanům, jak se na cestě na dovolenou do Chorvatska vyhnout placení slovinských dálnic, ZÚ Lublaň považuje za nutné upozornit na fakt, že ve Slovinsku vzniká nemalé riziko, že čeští občané sjedou na dálnici, aniž by si to uvědomili a již se pak na neplacenou cestu nemohou vrátit. Ze zkušenosti z předešlých turistických sezón víme, že si některé úseky slovinská policie velmi bedlivě hlídá a nekompromisně na nich vybírá pokuty. Pokuta za absenci slovinské dálniční známky se pohybuje  mezi 350-800 €. V případě nezaplacení pokuty má Policie podle slovinských právních předpisů právo na zabavení osobních dokladů a jejich navrácení až po zaplacení vyměřené pokuty, což pak fakticky může znemožnit další pokračování v cestě.

Jakékoli stížnosti s argumentacemi, že jste cestovali dle návodu médií jsou v případě, kdy Vás policie zastaví na placeném úseku bez dálniční známky, naprosto bezpředmětné.

Apelujeme proto na naše turisty mířící do Chorvatska přes slovinské území, aby velmi pečlivě zvážili svou cestu a zbytečně se nedostávali do nepříjemných situací, v nichž jim ani pracovníci konzulárního úseku našeho úřadu nebudou schopni býti jakkoli nápomocni.