Velvyslanectví České republiky v Lublani

česky  english 

rozšířené vyhledávání

pokuty

Systém pokut v RS funguje na následujícím principu. Pokud je uložená pokuta zaplacena na místě či do 8 kalendářních dnů od jejího vyměření, je třeba uhradit pouze 50% částky. Pokud není pokuta zaplacena na místě, jsou řidiči jako záloha jejího uhrazení odebrány osobní doklady a to dle uvážení slovinských policistů. Může se stát, že dojde k dočasnému zadržení občanského, řidičského i technického průkazu případně i cestovního pasu. Na toto mají ze zákona slovinské orgány právo. Řidiči je vydáno potvrzení o zabavení dokladů umožňující průjezd Slovinska, ale jak budou řidiči pokračovat přes sousední státy slovinská strana neřeší a veškerá argumentace je marná. Ani Velvyslanectví nemá možnosti zabezpečit průjezd přes sousední státy při návratu do ČR. 

Po 8mi kalendářních dnech musí být pokuta uhrazena v plné výši, pokud se tak nestane mohou RS orgány uhrazení pokuty vymáhat prostřednictvím orgánů pro vymáhání pohledávek ze zahraničí. Zabavené doklady jsou řidiči vráceny po uhrazení pokuty prostřednictvím velvyslanectví a úřadu v ČR, jež dokumenty vydaly.

Obecně lze doporučit striktní dodržování dopravních předpisů a v případě přestupku o uložené pokutě s policisty nediskutovat a nesnažit se jakkoli „usmlouvat“. Policisté by takovéto konání mohli chápat jako pokus o závažnější porušení místních zákonů, celou záležitost postoupit k prošetření přestupkovému soudci a provinilou osobu případně i na 48 hodin zadržet.

Pro rychlé získání finančních prostředků v RS je možné využít služby Western Union (rychlý transfer finančních prostředků od příbuzných, známých či blízkých v ČR). Pobočky WU ve Slovinsku jsou umístěny v bankách a proto je jejich provozní doba omezen pouze na pracovní dobu dané banky. WU s víkendovým nebo nočním provozem v RS není k dispozici.

 

pokuty pro řidiče ve službě

informace k úhradě pokut bankovním převodem