english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Britské odborné veřejnosti byl představen projekt ELI

(Archivní článek, platnost skončena 24.03.2011.)

V rámci mezinárodní kampaně ČR zaměřené na získávání významných partnerů pro evropský laserový projekt ELI (Extreme Light Infrastructure) z členských zemí EU, proběhla na ZÚ Londýn dne 17.3. t.r. prezentace české části projektu, tj. budoucího Mezinárodního výzkumného centra vysoce intenzivních laserů v Dolních Břežanech u Prahy.

Prezentace české části projektu ELI se na ZÚ zúčastnilo na 35 zástupců britských specializovaných firem, představitelů vědy, veřejné správy a dalších subjektů. Účelem akce bylo napomoci získat ke spolupráci na projektu špičkové britské firmy a vědce, což je společně předpokladem úspěšné realizace projektu ELI v ČR. Jak na prezentaci uvedl Dr. Bedřich Rus, vědecký manažer českého projektové skupiny ELI: „Žádná evropská země nemá sama pro realizaci projektu potřebné všechny technologie - to platí pro Británii, Německo i Francii“.

NM skolstvi V. Ruzicka predstavil projekt ELI

O projektu: Projekt ELI je součástí evropského plánu na vybudování příští generace velkých výzkumných zařízení, které byly identifikovány a vybrány Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Cílem projektu je vybudování unikátní infrastruktury pro fundamentální výzkum interakce světla s hmotou ve zcela nové oblasti intenzity laserového záření, v tzv. ultrarelativistickém režimu.

Na základě mandátu Mezinárodního řídícího výboru přípravné fáze projektu ELI, složeného z Evropské komise a zástupců partnerských zemí konsorcia ELI, kterým bylo formálně schváleno vybudování tří velkých laserových center v České republice, Maďarsku a v Rumunsku se společným modelem řízen, tzv. ERIC (European Research Infrastructure Consortium). Výzkumné centrum v Dolních Břežanech, jehož náklady na vybudování dosáhnou €260 milionů Kč (85% bude hrazeno z prostředků operačního programu EU Výzkum a vývoj pro inovace), zaměstná asi 300 špičkových odborníků se zaměřením na výzkum ultraintenzivních sekundárních zdrojů pro mezioborové aplikace ve fyzice, medicíně, biologii a materiálovém inženýrství.

Nejvýkonnější laser světa se stane unikátním zařízením pro bádání ve fyzice, materiálovém výzkumu, optice, fotonice či nanovědách. Lze předpokládat, že úspěšná realizace nejvýznamnějšího výzkumného projektu v nových členských zemích EU pozvedne český základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky, lékařství, biologie, laserového a materiálového inženýrství na světovou úroveň.