Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Guvernér České národní banky v Londýně

Ve dnech 29.-30. června 2011 navštívil Londýn Miroslav Singer, guvernér České národní banky. Zúčastnil se Světového bankovního summitu, kde vystoupil v rámci bloku nazvaného Growth Models for the Future.

Na pozvání OMFIF (Fórum oficiálních monetárních a finančních institucí, spoluorganizátor uvedeného summitu) dále vystoupil jako hlavní řečník v londýnském Reformním klubu s přednáškou Česká republika vně EMU: nečekaný úspěch zrozený z bolestného poučení s podtitulem Český pohled na řešení eurokrize. Následující den vystoupil guvernér na Velvyslanectví ČR s podobně zaměřeným příspěvkem. Obě vystoupení se setkala se živým zájmem publika a vyvolala zajímavou diskusi.

Guvernér nejprve vysvětlil české zkušenosti s transformací ekonomiky, založené na poučení ze zhroucení brettonwoodského systému v roce 1971, a to nejprve po rozdělení Československa v roce 1993 a posléze během finanční a měnové krize v roce 1997.

Nedostatek politické vůle zachovat společný stát vyústil v záhy rozpoznatelné důsledky pro společnou měnu. Nastolit pořádek na obou měnových trzích se podařilo za relativně nízkých nákladů. I přes nezbytnost veřejně přiznat změnu oproti plánům byla celá situace jasně čitelná jak pro trhy, tak pro občany i ekonomické ukazatele obecně. Právě tuto zkušenost považuje guvernér za důležitou lesson learnt České republiky, a to spolu s následnou měnovou a finanční krizí, která zemi postihla v roce 1997.

Z obou uvedených českých zkušeností plyne podle něho jeden zásadní závěr, a to ten, že následky předvídaných činů jsou mnohem levnější nežli činů nepředvídaných. Podobně lze pohlížet i na současnou krizi v eurozóně.

Guvernér řekl: "... Pokud státy eurozóny a instituce EU zvolí „bezpečné“ řecké členství v eurozóně, pak musí přijít s řešením, které je jasné, velkorysé a univerzální natolik, že přesvědčí o své důvěryhodnosti trhy. Toto řešení by především mělo přijít rychle a v mezičase by se řídící instituce měly alespoň vyhnout takovému způsobu komunikace, který zvyšuje riziko fungování bank a zlobu voličů ve fiskálně spolehlivějších státech eurozóny. ..."

Mediální ohlasy:

MarketWatch

EconomicPolicyJournal

 

Galerie


Guverner Singer v Londyne 062011