Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Madeleine Albrightová na sympoziu o čs. exilové vládě

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2014.)

V pátek 10. září proběhlo sympozium historiků The Ties That Bind, připravené Velvyslanectvím ČR společně s University College of London.

Logo The Ties That Bind

Jednodenní sympozium, zorganizované Velvyslanectvím ČR pod záštitou českého velvyslance Michaela Žantovského a za přispění Velvyslanectví Polska a Velvyslanectví Slovenska v Londýně, bylo rozděleno do tří tématických částí.

První z nich, The Finest Hour, moderoval Robin Aizlewood, ředitel Školy slovanských a východoevropských studií na UCL. Úvodní poznámku přednesl poslanec Greg Hands, absolvent Cambridge (kde mj. studoval češtinu u  Karla Brušáka), v současné době předseda All-Party Czech and Slovak Group. V panelu, tématicky zaměřeném na vojenský a politický význam bitev o Francii a Británii,  pak vystoupili prof. Richard Overy( Univerzita v Exeteru), dr. Peter Neville (Univerzita Westminster), dr. Martin Kovář (Univerzita Karlova) a Peter Devitt jménem Jerzyho Bogdana Cynka z Asociace polských vzdušných sil v Británii.

Panel č. 2 The Seeds of the Future, moderovaný rovněž Robinem Aizlewoodem, se věnoval vzniku exilových vlád Československa a Polska v Londýně. Na úvod vystoupil Alexandr Vondra, ministr obrany České republiky. Řečníky byli prof. Robert Pynsent (UCL), dr. Martin Brown (Americká mezinárodní univerzita v Londýně), dr. Jan Láníček (Univerzita Southampton), prof. Anita Prazmowska (LSE) a dr. Edita Ivaničková (Slovenská Akademie věd).

Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA a v současné době profesorka na Georgetown University ve Washingtonu, byla čestným hostem a hlavním řečníkem sympozia. Ve svém příspěvku zdůraznila ideje T. G. Masaryka a jeho touhu po světě demokracie, humanity a spravedlnosti. Připomněla, že byl odborníkem na Rusko, přítelem Polska, věřili mu Srbové a Chorvati, obdivoval Anglii a USA, podporoval Židy a toužil po dobrých vztazích mezi Československem a Německem. Podle ní měl mravní zásady 19. století a intelekt 20. století. Dotkla se meziválečného období Československa, které se nacházelo v nelehké situaci vzhledem k evropským i světovým událostem, Mnichova i československo-britských vztahů před válkou i po ní. Zdůraznila také, jak snadné je posuzovat politická rozhodnutí, když je na přemýšlení 70 let. Podle Albrightové budeme nepochybně v roce 2080 přesně vědět, co jsme měli v roce 2010 udělat s Al-Káidou, Talibanem, Íránským jaderným programem, globálním oteplováním i Kim Čong-Ilem.

Madeleine Albrightová je původem Češka, vyrůstala v Londýně jako dcera významného diplomata a člena československé exilové vlády Josefa Korbela. Její příspěvek se tak stal  unikátním průsečíkem její akademické dráhy i bohatých politických i osobních zkušeností.

Třetí panel, nazvaný The Uses and Abuses of History, moderoval velvyslanec ČR Michael Žantovský. Příspěvky řečníků představily současný pohled na události před 70 lety, zejména s přihlédnutím k některým z nejnovějších studií, které se snaží doplnit či revidovat dosud známé poznatky. Vystupujícími byli prof. Jiří Přibáň (Univerzita Cardiff), dr. Muriel Blaive/ová (L.Boltzmann Institute, Vídeň), dr. Vít Smetana (Akademie věd ČR) a prof. Vojtěch Mastný (Centrum bezpečnostních studií Curych).

Sympozia se zúčastnilo na 150 hostů z řad akademické obce, britské státní správy, diplomatických misí, československých i polských veteránů, studentů i představitelů britských institucí.

Velvyslanectví ČR při této příležitosti uspořádalo ve svých prostorách výstavu historických dokumentů a fotografií z archívu Vojenského historického ústavu i Ministerstva zahraničních věcí. Jedná se např. o dobové plakáty, letecké karty slavných pilotů Miroslava Mansfelda a Františka Peřiny, dokumenty Jana Kubiše a Josefa Gabčíka včetně jejich závětí, ukázky válečného deníku čs. protiletadlové baterie či fotografie členů exilové vlády, návštěvy Winstona Churchilla u čs. jednotek apod.

Příspěvek Madeleine Albrightové

O akci přinesla rozsáhlé zpravodajství řada médií.

Česká televize

Český rozhlas

Český rozhlas

Česká televize/ČT24

Novinky/Právo

Albrightova speech symposium

Madeleine Albrightová

Ministr Vondra sympozium

Alexandr Vondra, ministr obrany ČR

Albrightova,Vondra,Zantovsky v publiku

M. Albrightová, A. Vondra a M. Žantovský v publiku

vv. Zantovsky sympozium

Český velvyslanec Michael Žantovský

Aizlewood sympozium

Robin Aizlewood, UCL

Recnici v publiku sympozium

Řečníci v publiku

přílohy

Albright_speech_Symposium_2010.pdf 488 KB PDF (Acrobat dokument) 12.9.2011