Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg se zúčastnil konference o Libyi

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg se 29. března 2011 zúčastnil Londýnské konference o Libyi.

V úterý 29. března proběhla v londýnském Lancaster House konference o Libyi. Jejím cílem bylo potvrzení silné podpory mezinárodního společenství rezolucím Rady bezpečnosti OSN 1970 a 1973, ukončení útoků proti civilnímu obyvatelstvu, potvrzení podpory humanitární pomoci a koordinace mezinárodní podpory libyjskému lidu.

Konference se zúčastnili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová a představitelé asi 40 zemí. 

Závěr, ke kterému konference dospěla, je pokračování vojenských spojeneckých operací do té doby, dokud režim Muammara Kaddáfího nesplní požadavky rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973. Došlo k dohodě o vytvoření kontaktní skupiny, která má podle závěrečného prohlášení vést a koordinovat úsilí vůči Libyi ve spolupráci s OSN, Africkou unií, Ligou arabských států a s EU. Nadále budou zvažovány další sankce proti Kaddáfího režimu. 

Závěrečné prohlášení také vyjadřuje obavu o osud 80 000 lidí, kteří museli uprchnout před boji, a zdůrazňuje nezbytnost poskytnout jim humanitární pomoc.

Po skončení konference poskytl ministr Karel Schwarzenberg rozhovor zástupcům českých médií – České televizi, ČTK, Českému rozhlasu a deníkům Lidové noviny a Právo.

Účastníci konference

ČT24 o konferenci

Český rozhlas o konferenci

Konference o Libyi Londyn 2011

Konf.o Libyi, spolecne foto

Ministr Schwarzenberg press brifink