english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva českých poslanců v Británii

(Archivní článek, platnost skončena 16.03.2014.)

Ve dnech 9. – 11. března 2011 se uskutečnila návštěva delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Velké Británii

Delegaci vedenou předsedou Davidem Vodrážkou tvořili poslanci Rom Kostřica (místopředseda) a členové František Novosad a Gabriela Pecková.

Po prohlídce historických budov Britského parlamentu v londýnském Westminsteru navštívila delegace zasedání Dolní sněmovny, kde z galerie pro hosty sledovala odpovědi britského premiéra Davida Camerona na dotazy poslanců. Během neformálního pracovního oběda poslanci setrvali v  rozhovoru s dvěma členy Výboru pro zahraniční záležitosti Dolní sněmovny Johnem Baronem a Davem Wattsem. Poslanci se dále jako hosté zúčastnili veřejného jednání Výboru pro zahraniční záležitosti Dolní sněmovny, které řídil jeho předseda Richard Ottaway. Na programu jednání byla otázka dopadů úsporných opatření britské koaliční vlády na činnost vysílání BBC World Service a možnosti jejich zmírnění.

Na závěr londýnského pobytu byla delegace přijata poslancem Gregem Handsem, předsedou Parlamentní skupiny pro Českou republiku a Slovensko. Tento britský velmi perspektivní konzervativní politik vystudoval moderní historii na Cambridgské univerzitě, kde v letech 1986 – 1987 studoval rovněž český jazyk u profesora Karla Brušáka. Od roku 2005 je členem parlamentu a v koaliční vládě Davida Camerona vykonává funkci parlamentního tajemníka britského ministra financí. Je rovněž  guvernérem English College of Prague. Greg Hands označil britsko-české vztahy za vynikající, stejně jako úroveň spolupráce s Velvyslanectvím ČR v Londýně a osobně s velvyslancem Michaelem Žantovským. Připomněl sympozium „The Ties that Bind“, které k 70. výročí vzniku československé exilové vlády v Británii uspořádalo Velvyslanectví za účasti bývalé ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightové v září 2010. (Greg Hands byl jedním z hlavních řečníků sympozia.)

Čeští poslanci se poté přesunuli do skotského Edinburghu, kde se v doprovodu honorárního konzula ČR Paula Millara setkali s ministryní pro vnější záležitosti a kulturu Skotska Fionou Hyslopovou. Během oběda s předsedkyní zahraničního výboru Skotského parlamentu Irene Oldfatherovou byla diskuse věnována aktuálním mezinárodním otázkám, zejména Libyi. Delegace se rovněž jako pozorovatel zúčastnila jednání Skotského parlamentu, kde sledovala odpovědi prvního ministra Alexe Salmonda na dotazy týkající se zdravotnictví ve Skotsku.