Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nickyho narozeninový večírek

Sir Nicholas Winton oslavil dne 19. května své 105. narozeniny. Velvyslanec Žantovský uspořádal na jeho počest narozeninový večírek na velvyslanectví v Londýně. Zúčastnilo se jej přes sto hostů. Nechyběla Wintonova rodina, nejbližší přátelé, ale především několik zachráněných „Wintonových dětí“, dnes převážně osmdesátníků a jejich rodinní příslušníci.

Mezi gratulanty byli poslanci,  členové Horní komory britského parlamentu, Lord Alfréd Dubs je ostatně jedním ze zachráněných československých dětí. Přišel i filozof a spisovatel Roger Scruton a zástupci slovenské, izraelské, německé a rakouské ambasády.  Někteří hosté přiletěli do Londýna i ze Spojených států a Nového Zélandu. 

Při příjezdu obdržel Sir Nicholas dlouhou ovaci ve stoje. Velvyslanec Žantovský mu nejprve přečetl blahopřání od prezidenta republiky, předsedy vlády ČR, předsedy poslanecké sněmovny PČR a vrchního rabína Spojeného království.  Sdělil Siru Nicholasovi, že prezident republiky mu hodlá udělit nejvyšší státní vyznamenání ČR - Řád Bílého lva. Hosté Siru Nicholasovi zazpívali Happy birthday, když mu velvyslanec Žantovský předával dar ambasády - dort se 105 svíčkami. Nicholas Winton v krátké dojemné řeči poděkoval, byl překvapený, že se kvůli jeho oslavě sešlo tolik lidí.

Narozeninový večírek byl také příležitostí pro představení knihy o Wintonově životě a skutcích s titulem If it´s not impossible…The  Life of Sir Nicholas Winton, jejíž autorkou je dcera Sira Nicholase Barbara Wintonová. Fotografie Dana Pšenicová.

Winton

Winton

Winton

Winton

Více obrázku z krásného večera naleznete na ambasádním facebooku.