Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda mezi ČR a ostrovem Man

V pondělí 18. července 2011 byla na Velvyslanectví ČR v Londýně podepsána dohoda mezi Českou republikou a ostrovem Man o výměně informací v daňových záležitostech.

Za českou stranu dohodu podepsal velvyslanec Michael Žantovský, zmocněný prezidentem Václavem Klausem a za ostrov Man ministryně financí Anne V. Craineová. Dohoda vstoupí v platnost po splnění všech náležitostí, vyžadovaných vnitrostátními právními předpisy.

Ministryně Craineová při příležitosti podpisu informovala, že její vláda sjednala již 29 podobných mezinárodních smluv, přičemž letos je projednáván text dalších 12 smluv se zeměmi z EU i mimo Evropu.

Pro Man je finanční sektor klíčovou hospodářskou oblastí, která se přímo podílí na dvou třetinách hrubého domácího produktu. Tradičně velmi nízká nezaměstnanost se dříve pohybovala okolo 1% a byla zasažena současnou finanční krizí. Ostrova Man, jak uvedla ministryně Craineová, se přímo dotýká i složitá ekonomická situace v blízkém Irsku.

Text dohody byl expertní delegací z Ministerstva financí ČR a představiteli ostrova Man projednán na českém velvyslanectví v Londýně na podzim 2010. ČR uzavřením této dohody navazuje na pozitivní zkušenosti s mezinárodní výměnou informací a reaguje na výzvy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a Evropské unie. Sjednaná dohoda umožní českým správcům daně získávat informace významné pro účely správy daní a vyšetřování daňové trestné činnosti.

Totožná mezinárodní smlouva bude v září v Londýně podepsána také s ostrovem Guernsey. Kromě toho budou dle informací MF ČR ještě letos projednány další Dohody o výměně informací v daňových záležitostech mezi ČR a Britskými zámořskými územími.

Galerie


Dohoda Isle of Man 2011