Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt památníku československým legionářům

Dne 15. června se v National Memorial Arboretum ve Stafordshire setkali příslušníci Úřadu přidělence obrany a tvůrci projektu vybudování památníku československých legionářů s britským náměstkem ministra obrany Markem Francois. Smyslem setkání, zprostředkovaného velvyslancem Žantovským, bylo informovat britskou stranu o záměru umístit československý památník na největším pietním místě ve Velké Británii.

Projekt je iniciativou organizací Československé obce legionářské v zahraničí, reprezentované jejím předsedou Johnem Kolbertem, a Svazu letců svobodného Československa. Koordinátor projektu Nick Southward britského partnera informoval, že cílem je vybudovat v arboretu památník čs. legionářům, kteří z území Spojeného království bojovali spolu s Brity ve II. sv. válce proti nacistickému Německu.

Představiteli britské vlády se projekt zalíbil a přislíbil pomoc při zprostředkování jednání s dalšími složkami ministerstva obrany a vládních úřadů.

Národní arboretum, které bylo otevřeno v roce 2001. Je centrálním pietním místem k uctění památky všech, kteří obětovali své životy při službě vlasti, bez ohledu na jejich příslušnost k letectvu, námořnictvu, či pozemním silám. Památník přiláká ročně statisíce návštěvníků, mezi nimi bylo v minulém roce i 75 tisíc školních dětí. Stálo by za to, aby se památník československým legionářům vybudoval právě na tomto pietním místě.

pamatnik

pamatnik

pamatnik