english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Průzkum Velvyslanectví v Londýně: V Británii studuje téměř 1.700 Čechů

(Archivní článek, platnost skončena 05.10.2013.)

Z výsledků průzkumu provedeného Velvyslanectvím v Londýně vyplývá, že v akademickém roce 2009/10 studovalo na univerzitách v Británii téměř 1.700 českých občanů

Při sběru dat bylo kontaktováno 126 britských univerzit, které jsou hodnoceny v žebříčku nejlepších vyšších vzdělávacích institucí deníku The Times. Výsledky nezahrnují účastníky výměnných programů nebo společných iniciativ mezi univerzitami obou zemí.

Nejvíce českých občanů studuje na londýnské South Bank University (91), The Open University (72) a Birkbeck College v Londýně (50). Velmi oblíbená je mezi českými studenty také The Robert Gordon University ve skotském Aberdeenu (46), Anglia Ruskin University v Cambridge a Chelmsfordu (41) a prestižní londýnská University College (38).

Na univerzitách v Cambridge a Oxfordu, které dlouhodobě vedou žebříčky nejlepších světových univerzit, studuje 29, resp. 27 českých studentů. Na univerzitách sdružených v seskupení Russell Group, které představuje dvacet nejlepších vysokých škol ve Velké Británii, studuje zhruba 20 % (347) všech českých studentů v zemi.

Mezi studovanými obory, kromě těch „tradičních“ jako jsou práva nebo medicína, je možné najít také kriminologii, španělskou literaturu, tělesnou výchovu nebo železniční inženýrství.

Z výsledků průzkumu londýnské ambasády vyplývá, že i přesto, že studium na vysokých školách je zpoplatněno a školné je na většině univerzit 3.290 liber ročně (přibližně 97.000 Kč), je Británie velice oblíbenou destinací pro Čechy, kteří chtějí získat vysokoškolské vzdělání v zahraničí. Britská vláda poskytuje všem svým občanům (a potažmo i všem občanům EU) na úhradu školného půjčky, které jsou po ukončení studia úročeny jen výší inflace, což umožňuje přístup k vzdělání širokému spektru zájemců.

O české studenty je v Británii zájem a mnohé vysoké školy se aktivně snaží o jejich nábor. Charlie Carter z univerzity v Loughborough, dle deníku The Times patnácté nejlepší britské univerzity, vysvětluje: „Naše univerzita má zájem o uchazeče z celého světa, protože mezinárodní prostředí je obohacující jak pro ně, tak pro studenty z Británie. Čeští studenti se vyznačují zejména analytickým přístupem k úkolům a zájmem o zapojení se do společenských a dobročinných projektů. My jim můžeme nabídnout prvotřídní vzdělání, různorodé mimoškolní aktivity a velmi slibné pracovní vyhlídky – dvě třetiny našich programů nabízejí možnost strávit čtvrtý rok studia na placené stáži u firem ve Velké Británii.“

Jakub Kovář, který po absolvování bakalářského studia na Lancaster University pokračuje magisterským studiem informačních technologií tamtéž, dodává: „Úroveň britských univerzit je velmi vysoká a přístup ke studentům je podstatně individuálnější než v ČR. Zkoušky vyžadují logické myšlení a rozbor problému, ne jen opakování skript nebo textů z učebnic. Během přijímacího řízení se také klade důraz na předešlé výsledky uchazeče a jeho celkový postoj ke vzdělání – nepředpokládá se znalost studované látky již při přijímacích zkouškách jako na mnohých českých vysokých školách.“