Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rady a doporučení českým návštěvníkům Olympijských her v Londýně

(Archivní článek, platnost skončena 04.07.2013.)

Po dobu konání OH 2012 (od 27. července do 12. srpna 2012) bude kromě běžných služeb českého konzulátu v provozu také mimořádná Konzulární služba pro návštěvníky z ČR, která se bude nacházet ve druhém patře budovy Českého olympijského domu v městské části Islington.

Naleznete jej na adrese:
Business Design Centre,
Islington, 52 Upper Street, N1 0QH,
tel. 07818421283
stanice metra Angel na lince Northern Line se snadnou dostupností na další linky metra spojující sportoviště OH.

Konzulární služba v Islingtonu bude vystavovat náhradní cestovní doklady k návratu do ČR v případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu nebo cestovního pasu, dále umožní kontakt s příbuznými v ČR a vysvětlí možnosti zaslání peněz z ČR. Za NCD se hradí poplatek v hotovosti v GBP. Žadatel musí předložit 2 ks pasových fotografií a  zákonným způsobem prokázat totožnost.

Mimořádná konzulární služba v Českém olympijském domě bude v provozu během konání OH každý den od 10,00 do 14,00 hod.

Konzulární oddělení českého velvyslanectví bude otevřené v obvyklou dobu, a to v pracovních dnech mezi 9,00 – 13,00 a 14,00 – 16,00, tel. 020 7243 7919 nebo 020 7243 7988 .

Po pracovní době lze kontaktovat v závažných případech (např. ohrožení života) linku konzulární pohotovosti 077 6968 2442. Na nouzové lince však nejsme schopni řešit případy dlouhodobého nedostatku finančních prostředků ani nezajišťujeme náhradní ubytování.Rovněž tak nemůžeme řešit ztrátu či odcizení vstupenek na sportoviště, ani případné podvodné jednání ze strany poskytovatelů služeb.

V případě odcizení cestovních dokladů, peněz a dalších osobních věcí doporučujeme poškozenému nejdříve kontaktovat místní policii v UK na lince 999 a nahlásit jí veškeré skutečnosti. Rovněž tak v případech  podvodného jednání (nákup falešných vstupenek, neexistující ubytování) je třeba nejdříve kontaktovat policii.

Doporučení místních orgánů v době OH:

 • od příletu věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem, nenechávat osobní doklady a peníze bez dozoru
 • udělat si kopie osobních a cestovních dokladů
 • cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem
 • pro případ onemocnění mít evropskou kartu zdravotního pojištění 
 • nenosit velkou hotovost
 • hlídat si platební karty
 • nepokládat mobilní telefony na stoly ve stravovacích a zábavních zařízeních

Zakázané předměty jsou zejména:

 • marihuana, kokain, a další nelegální substance
 • střelné i chladné zbraně, bombery
 • obranné spreje (CS spray)
 • teasery

Britská policie je charakteristická svým nekompromisním postojem vůči komukoli, kdo překročí platné předpisy a nařízení, jejichž neznalost neomlouvá. Obhajování se frází „ nikdo mě neinformoval“ je bezpředmětné.  Vždy je třeba uposlechnout jejích pokynů a teprve následně je možno si v případě pochybení oficiálně stěžovat. Nepřichází v úvahu intervence a ani velvyslanectví nemá pravomoci zasahovat do činnosti místní policie. Rovněž tak poskytování informací je plně na uvážení policie.        

V případě, že jste se stali obětí či svědkem trestné činnosti,  kontaktujte tel. 101 – méně závažné, nebo 999 – vyžadující okamžité řešení.

Několik praktických rad:

 • Doprava osobními vozy v době OH bude vzhledem k bezpečnostním opatřením velmi komplikovaná, doporučujeme nepřijíždět do UK autem;
 • Městká hromadná doprava v Londýně bude vystavena velkému náporu. Prosíme, počítejte s většími časovými rezervami, a to jak pro cesty po městě, tak pro cesty na olympijská sportoviště;
 • Před vstupem na sportoviště bude každý návštěvník podroben osobní prohlídce totožné s režimem kontrol na mezinárodních letištích, počítejte s časovými rezervami;
 • Na sportoviště si s sebou berte co nejméně zavazadel. Povolen  bude jeden malý ruksak nebo kabelka na osobu. Zvlášť přísné kontroly budou při vstupu na fotbalová utkání;
 • Na sporotviště si nesmíte s sebou vzít tekutiny ve větším než 100 ml balení, včetně vody. Organizátoři doporučují si přinést prázdné plastikové lahve a doplňovat je dle potřeby vodou z kohoutků, které budou na sportovištích. Jídlo, které si s sebou přinesete na stadion, se musí vejít do vašich zavazadel (ruksak či kabelka).
 • Jediným způsobem placení za zboží na sporotvištích je karta VISA (kreditní či debetní) či hotovost.

Přejeme Vám příjemný pobyt ve Velké Británii během OH 2012 .