Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sir Nicholas Winton oslavil 100. narozeniny na českém velvyslanectví

(Archivní článek, platnost skončena 22.05.2013.)

Zachránce bezmála 700 československých dětí v roce 1939 Sir Nicholas Winton oslavil spolu se svou rodinou i rodinami zachráněných dětí své 100. narozeniny.

V sobotu 16. května se na Velvyslanectví v Londýně sešla více než stovka hostů na rodinné oslavě takzvané "Wintonovy rodiny". Převážně židovské děti z bývalého Československa zachránil v roce 1939 britský makléř Nicholas Winton tím, že zorganizoval celkem 5 zvláštních vlaků, které je odvezly do britských rodin. Většina rodičů a blízkých příbuzných těchto dětí zahynula během války v koncentračních táborech.

Velkou část hostů tvořily s výjimkou Wintonovy dcera Barbary a syna Nicka takzvané "Wintonovy děti" a jejich rodiny, které se sjely nejen ze všech koutů Velké Británie, ale také z České republiky, Slovenska, Izraele, Maďarska, Spojených států a Kanady.

Jedním ze zachráněných dětí je také renomovaný bývalý zahraničněpolitický a válečný zpravodaj televize CBC Joe Schlessinger, žijící v Kanadě. Nicholas Winton mu doslova zachránil život, neboť celá Schlessingerova rodina zahynula během 2. světové války. "Nejde jen o těch 669 zachráněných dětí, dnes je to už více než 5000 lidí", říká Schlessinger.

Lady Milenu Grenfell-Baines, nyní žijící v britském Prestonu, zachránil Winton jako desetiletou Milenu Fleischmannovou. Lady Milena je dlouholetou mecenáškou vážné hudby a opery a patronkou Nadace Emy Destinnove. V letech 1987-1998, za doby působení Libora Peška jako šéfdirigenta Liverpoolského symfonického orchestru, byla členkou správní rady. Lady Milena obdržela za svoji neúnavnou propagaci českého umění a České Republiky v Británii cenu ministra zahraničních věcí Gratias Agit a patří k mezi nejvýznamnější krajany žijící mimo Českou republiku.

Po dokumentárním filmu "Power of Good" režiséra Matěje Mináče, pojednávajícím o Wintonově činu, natáčí režisér druhý díl s názvem "Nickyho rodina". Film bude promítán jako součást projektu Winton Train na Velvyslanectví v Londýně počátkem září 2009. Nezisková organizace stejného jména se sídlem v Praze připravuje cestu dobovým vlakem přesně 70 let po odjezdu posledního Wintonova vlaku z pražského Hlavního nádraží. Příjezd je plánován na stanici Liverpool St Station na 5. září 2009. Více o projektu na: www.wintontrain.eu.

Nicholasu Wintonovi udělila britská královna Alžběta II. šlechtický titul v roce 2002. V roce 2007 jej vláda České republiky nominovala na Nobelovu cenu míru na základě více než 30 000 podpisů dětí z českých škol.

Sir Nicholas Winton Winton a Schlessinger

Happy birthday, Nicky!