Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pamětní deska k 70. výročí Operace Anthropoid

Velvyslanci České a Slovenské republiky spolu se zástupcem radnice ve Westminsteru odhalili dne 28. října pamětní desku u příležitosti 70. výročí Operace Anthropoid. Slavnostní odhalení proběhlo u budovy Porchester Gate (3-8 Bayswater Road) v Londýně od 16. hod.

Před sedmdesáti lety v říjnu 1941 rozhodl československý prezident Edvard Beneš z londýnského exilu o provedení ambiciozní vojenské operace s cílem odstarnit říškého protektora Reinharda Heydricha. Pro operaci, jejíž kontury se rodily v centru československé exilové vojenské špionáže v budově Porchester Gate v Londýně, byl vybrán krycí název Anthropoid.

Plán na zavraždění Heydricha byl vypracován československou vojenskou špionáží za pomoci britských tajných služeb. K jeho vykonání byli vybráni důstojníci československé exilové armády Jan Kubiš a Josef Gabčík.

Pamětní deska, jejímž autorem je Jan Kaplan, byla odhalena k sedmdesátému výročí vzniku operace Anthropoid na fasádě domu Porchester Gate. Na odhalení se podílela velvyslanectví České a Slovenské republiky v Londýně, Jan Kaplan, radnice Westminsteru a Free Czechoslovak Air Force Association.

 

Memorial Plaque1

Memorial Plaque2

Memorial Plaque3