english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Symposium "Beyond the Old and New Europe"

(Archivní článek, platnost skončena 02.05.2015.)

Dne 2. června 2011 se na University College London uskutečnilo Středoevropské symposium s názvem "Beyond the Old and New Europe". Velvyslanectví České republiky, zemí Visegradské čtyřky a Slovinska jej uspořádala společně s UCL.

Hlavním cílem symposia, které se konalo za účasti předních odborníků a akademiků z UK a účastnických zemí, bylo zhodnocení ekonomického, politického, kulturního a společenského vývoje ve střední Evropě. Hlavním řečníkem symposia byl Jan Fischer, bývalý český premiér, v současné době viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Předpokládá se, že symposium se bude konat každé dva roky s tím, že zhodnotí pokračující trendy v zemích střední Evropy.

V úvodu pozdravil přítomné ředitel SSEES (School of Slavonic and East European Studies /UCL) Dr. Robin Aizlewood. Následně byla zvolena forma několika tématických panelů, a to ekonomického, politického a kulturního.

Cílem ekonomického panelu, který moderoval prof. ekonomie na UCL Tomasz Mickiewicz, byla zhodnocena problematika týkající se důvěry ve vztahu k makroekonomické stabilitě, jak ve sféře veřejných tak i soukromých financí a s tím souvisejících otázek. Dalšími panelisty byli Laszlo Csaba, prof. ekonomie na Central European University v Budapěšti, Michal Horváth, Ministerstvo financí SR a University of Oxford a prof. Wojciech Charemza, University of Leicester.

Politický panel se na rozdíl od ekonomického panelu zaměřil na zkoumání širších souvislostí demokratického rozvoje a politické angažovanosti ve střední Evropě po pádu komunismu. Moderování tohoto panelu se ujal známý redaktor časopisu The Economist Edward Lucas. Mezi řečníky vystoupili Jan Macháček, český novinář, István Stumpf, soudce maďarského Ústavního soudu, Martin Bútora, sociolog, spisovatel, univerzitní profesor a diplomat ze SR a prof. Tomasz Zarycki, University of Warsaw.

Kulturní panel, který měl podtitul "Známé tváře literatury a kultury" moderoval Michael Žantovský, velvyslanec České republiky ve Spojeném království. Panel si kladl otázku, jestli má střední Evropa v oblasti literatury a kultury usilovat o zachování svých charakteristických znaků, které jsou jakýmsi jejich poznávacím znamením, nebo vstoupit do tzv. diskursu globalizované kultury. V kulturním panelu vystoupili prof. Robert Pynsent z UCL/SSEES, Dr. Jan Sowa, sociolog a spisovatel Faculty of Social Communication, Jagiellonian University a prof. Zoltán Balász,Corvinus University, Budapešť.

Závěr každého panelu byl obohacen velice zajímavou diskusí, do které se zapojilo auditorium složené z akademiků, historiků, politiků a studentů. Závěrečnou společenskou akci pak uspořádal velvyslanec Michael Žantovský v prostorách českého velvyslanectví.

Galerie


Středovropské sympozium 2011